DeneyselFizikÜtopyaUzay-Zaman

Oak Ridge Paralel Evren Deneyini Test Edecek

 Oak Ridge  Ulusal Laboratuvarları’ndan bilim insanları, paralel evrenlerde görülebilecek ayna nötronların varlığını test etmek için bir dizi deney yapacak. ABD’nin en güçlü süper bilgisayarlarına ev sahipliği yapan laboratuarda Standart Model’deki boşluğu test etmek için nötronlar,  içinden geçemeyecekleri bir duvara ateşlenecekler.                  

Eğer bu geçirgen olmayan bariyerin diğer tarafında parçacık gözlenirse, bu gözlenebilir dünyanın arka planında, ayna materyaller olabileceğine dair kanıt sunacak.

Fizikçi Leah Broussard  NBC’ye verdiği demeçte; 1990larda nötronların radyoaktif yarılanmasıyla protonlara dönüştüğünün gözlenmesiyle ayna dünyanın varlığını test etmenin daha önemli bir hale geldiğini belirtiyor.

Araştırmacılar, 14 dk 48 s lazerle ateşlenen parçacıklar sonunda nötronların en sonunda protonlara bozunduğunu yaklaşık 10 s boyunca gözlemişti.

Mevcut fizik modellerinde de bu parçacıklar aynı yarılanma süresine sahip olmalıydı. İşte bu nedenlerden dolayı nötron ışınları, ayna dünyasına geçiyor olabilir.

Ayrıca teori İsveç’te eş zamanlı olarak test edilecek. Burada ise manyetik alanda yavaş hareket eden nötronlar kullanılarak (böylece maddenin dönüşümünün hızlanacağı düşünülüyor) parçacıkların yok olup, yok olmayacağı gözlenecek.

İsveç’teki testler şimdiden yapıldı bile, veriler değerlendiriliyor.

Karanlık Maddeye Işık Tutabilir

Karanlık madde tasviri

Bununla beraber, ayna evrendeki parçacıkların varlığı gizemli karanlık maddeye de ışık tutabilir.

Bugüne kadar gözlenmemiş olan karanlık maddenin evrenin %85’ini oluşturduğu düşünülüyor. Araştırmacılar eğer ayna evren teorisi doğrulanırsa, karanlık maddenin burada gizli olabileceğini düşünüyorlar.

Ayna madde aynı karanlık madde gibi fonksiyon görüyor, sadece belli maddelerle etkileşime giriyor. Yani galaksileri bir arada tutabilir veya yıldızları, gezegenlerin hızını değiştirebilir. Bunların hepsi karanlık maddenin teorize edilmiş kabiliyetlerine dahildir.

Araştırmacılar ayna evrenin farklı maddeler ve hatta yıldızlar ve gezegenlere bile yol açabilme ihtimalinden bile bahsedilse de , henüz teori kanıtlanmadı. ,

Kaynak: https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-7218083/Hunt-mirror-universe-Scientists-set-launch-experiments-evidence-unseen-matter.html

Referans:

New Search for Mirror Neutrons at HFIR

L. J. Broussard, K. M. Bailey, W. B. Bailey, J. L. Barrow, B. Chance, C. Crawford, L. Crow, L. DeBeer-Schmitt, N. Fomin, M. Frost, A. Galindo-Uribarri, F. X. Gallmeier, L. Heilbronn, E. B. Iverson, Y. Kamyshkov, C.-Y. Liu, I. Novikov, S. I. Pentillä, A. Ruggles, B. Rybolt, M. Snow, L. Townsend, L. J. Varriano, S. Vavra, A. R. Young

https://arxiv.org/abs/1710.00767

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu