Sorting by

×
BilimDoğa ve ÇevreGenetikİlginç BilimMakaleler

1986 Çernobil Nükleer Faciasından Yıllar Sonra Vahşi Yaşam Geri Döndü

çernobil hayvanlar

1986’da yaşanan Çernobil Nükleer Faciası’ndan sonra binlerce insan, nükleer serpinti nedeniyle bir daha dönmemek üzere evlerini terk etti. Bölgede yeni yapılan bir araştırmaya göre Çernobil’de kanada geyiği, kızıl geyik, karaca,  yaban domuzları ve kurtların sayısında artış var. Elde edilen bulgular vahşi yaşamın kendi haline bırakıldığında eski haline döndüğünü gösteriyor. Ayrıca elde edilen bulgular, Fukushima faciasının etkilerin uzun süreli etkilerinin anlaşılmasını sağlayabilir.

“Öyle görünüyor ki, Çernobil’de kaza öncesinden daha fazla bir vahşi yaşam gözlendi. Yine bu radyasyonun vahşi yaşam için iyi olduğunu göstermiyor, sadece insan yaşamının, avcılık, çiftçilik ormancılık veya daha kötüsünün etkilerinin ortaya koyuyor. ,” diyor Portsmouth Üniversitesi’nden Jim Smith.

Daha önce 4200 km2’lik Çernobil Yasak Bölgesi’nde görülen majör radyasyon etkisinin vahşi yaşam popülasyonunda azalmaya neden olduğu gösterilmiş. Fakat yeni kanıtlar ışığında uzun dönemli nüfus sayımlarında memeli popülasyonunun durumunun düzeldiği söylenebilir.

Yasak bölgedeki kanada geyiği, kızıl geyik, karaca,  yaban domuzları bağıl bolluğu, kirlenmemiş dört doğal rezervlerdekine yakın denilebilir.  Ayrıca Çernobil bölgesinde yaşayan kurtların doğal rezervlerdekinden 7 kat fazla olduğu bulundur.

“Çernobil bölgesinde 20 yılı aşkındır vahşi yaşam üzerinde çalışıyor, araştırıyor ve fotoğraf çekiyorum ve bu çalışmamızı uluslar arası bilimsel kesime iletmekten çok memnunum,”diyor Tatiana Deryabina.

Araştırma insan faktörünün ortadan kalkmasıyla, vahşi yaşamdaki gelişmeyi ortaya koyuyor.

çernobil karacalar

Araştırma Referansı :

 

  1. G. Deryabina, S.V. Kuchmel, L.L. Nagorskaya, T.G. Hinton, J.C. Beasley, A. Lerebours, J.T. Smith. Long-term census data reveal abundant wildlife populations at ChernobylCurrent Biology, 2015; 25 (19): R824 DOI: 10.1016/j.cub.2015.08.017

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: 1986 Çernobil Nükleer Faciasından Yıllar Sonra Vahşi Yaşam Geri Döndü - Vayb.me

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu