BilgisayarGenetikİlginç BilimMakalelerTıp ve Sağlık

Bilim İnsanları Koronavirüsün En Detaylı Genetik Haritasını Çıkardı

RNA bilimci Anna Marie Pyle liderliğinde bilim insanlarından oluşan bir ekip, koronavirüsün genetik kodunun 3 boyutlu yapısını en detaylı şekilde haritalamayı başardı. Koronavirüs hücreleri enfekte etmek için RNA dizinlerinden faydalanıyor. Detaylı olarak görüntülenen bu genetik kod, sanki noodle makarnası gibi uzun ve moleküler bir origami gibi katlanıyor.  

Yale Üniversitesi’nden araştırmacılar bu yeni haritayı kullanarak COVID-19’un zayıf  noktalarının bulunarak, hastalığı önlemek ya da tedavi etmek için kullanılabileceğini düşünüyorlar.

“Başlıca dileğimiz, virüsün genomunun kodlayan proteinlere bakarak, SARS-CoV-2 virüsünün nasıl çalıştığını anlamaktı. Fakat bu türden virüsler için, genomdaki RNA yapıları kodlanan proteinler kadar fonksiyonel kabiliyeti etkileyebilir,” diyor baş araştırmacı Anna Marie Pyle.

Pyle’ın ekibi virüs RNA’sının, enfekte hücredeki gerçek şeklini haritalandırmak için bir grup kimyasal hileye başvurdu. Bu araştırma, yazın başında BiorXiv  sunucusunda yayınlandığında SARS-CoV-2 virüsünün oldukça sıra dışı bir şekilde katlanarak, dolandığı ve görülmemiş komplikasyonda bir yapı oluşturduğu gösterildi.

“ Bu oldukça şaşırtıcı, tüm farklı türlerdeki RNA yapıları viral enfeksiyon yapabiliyor.Bir çok yönden bu virüste RNA yapısı zenginliğinin limitleri zorlanıyor. Öyle düşünüyorum ki daha çok sürprizle karşılacağız, ” diyor araştırmada yer almayan Colorado Üniversitesi’nden virolog Jeffrey Kieft,

Araştırmanın en enteresan yanı, virüsün hücreyi enfekte ederken tüm genetik yapısının yakalanabilmiş olması aslında. Bu sayede araştırmacılar virüsün konakla nasıl etkileşime girdiği hakkında bilgi sahibi olunabilir, yeni aşılar ya da tedaviler geliştirebilir.

Bilim insanları şimdiden koronavirüsün diken proteinlerine atomik düzeyde inceleyerek, yeni hücrelere nasıl tutunduğunu bulmaya çalışıyor.  Araştırmacılar genetik yapıyı da aynı detayda inceleyerek, pandemiyi artık durdurmak için faydalı bir yol bulacaklarını düşünüyorlar.

Araştırma Referansı:

Nicholas C. Huston et al. Comprehensive in-vivo secondary structure of the SARS-CoV-2 genome reveals novel regulatory motifs and mechanisms, (2020). DOI: 10.1101/2020.07.10.197079

Kaynak:

https://futurism.com/neoscope/scientists-3d-map-coronavirus-genetic-structure

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu