Sorting by

×
BilgisayarGenelREKLAM

E-ihracat, Sosyal Medya ve Instagram Satış

Teknoloji tarihi açısından baktığımız zaman internetin kamu tarafından kullanılmaya başlanmasıyla birlikte aslında sosyal medyanın ortaya çıkmaması imkansız bir durumdu. Ancak internet, insanlık tarihi için yeni bir şey olduğu için teknolojinin gelebileceği boyutun tam olarak anlaşılması ve yazılımın gücününü keşfedilmesi sadece biraz zaman aldı.

MSN, mIRC ve ICQ gibi sohbet uygulamalarıyla birlikte iletişim aracı olan internetin sosyal yönde ne kadar kuvvetli olabileceği anlaşılmış oldu. Hali hazırda kullandığımız bütün sosyal medya araçlarının mesajlaşma bölümünün olması ya da bizzat mesajlaşma üzerine kurgulanmış olması bunun göstergesi. Zaman içerisinde Instagram gibi görsel ağırlıklı, Twitter gibi bilgi paylaşım ağırlıklı gibi sosyal medya araçları da piyasaya çıkmış oldu. Bununla birlikte dediğimiz gibi sohbet uygulamalarıyla birlikte sosyal medyanın kapasitesi ortaya çıktı.

Sosyal medya araçları artık hem sosyalleşme, hem iletişim hem de pazarlama ve ticaret için kullanılan çoklu bir organizmaya dönüştü. Başarılı bir sosyal medya kullanımının girişimcilerin işlerine veya ticaret erbabının süreçlerine olan katkısı tartışılmazdır. Dijital marketing olarak da anılan dijital pazarlama yöntemleri başlı başına bir pazarlama aracı olmuştur ve günümüzün en kuvvetli pazarlama aracıdır. Dijital pazarlama kendi arasında basitçe ifade etmek gerekirse üçe ayrılır:

  • Arama motoru ve arama motoruna bağlı site reklamcılığı (Google Ads ve Google Adsense İlişkisi)
  • Sosyal medya reklam araçları ile reklam vermek (Facebokk reklam hizmeti vs.)
  • Influence marketing (Herhangi bir sosyal medya platformunda ünlenmiş kişiler üzerinden reklam yapmak. Örneğin oyun videoları ünlenmiş bir youtuber’ın kullandığı bilgisayarı sağlamak)

Yukarıda saydığımız üç madde temel yöntemler. Bunlardan türemiş veya daha farklı pazarlama ve reklam yöntemleri de mevcut.

E-ihracat, sosyal medya ve instagram satış üçlüsüne gelince bu konu oldukça mühim. Özellikle de covid-19 sonrası dijitalleşme ve globalleşme konusu ele alındığında sosyal medya ticaret konusuna yatırım yapmış veya yapacak olanlar yakın zamanda yatırımların meyvelerini toplamaya başlayacaklar. Büyük e-ticaret oluşumlarına baktığınız zaman instagram satış tekniklerini oldukça etkili kullandıklarını görürsünüz.

E-ihracat olanaklarını genişletmenin en etkili yöntemlerinden biri instagram gibi araçlar. Kaliteli bir sosyal medya yönetimi yaparak satış ürünlerinize ilgi duyan kişilere hitap etmek klasik yöntemlere göre sosyal medya ile daha kolay.

Ürününüzü arz etmek istediğiniz kitleyi instagramda ilgili hesapları takip ederek, etiketleri kullanarak veya reklam vererek edinebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu