Sorting by

×
BilgisayarBilimDoğa ve ÇevreGenelHaberlerİklim Değişimiİlginç Bilim

Florida’ daki Dev Fırtına Simülatöründe 250 km/h Hıza Varan Fırtınalar Yaratılabiliyor

Geçen ay Miami Üniversitesi 45 milyon dolarlık Teknoloji ve Yaşam Bilimleri Denizsuyu Kompleksi’ ni törenle açtı. Bu özel bina Brian Haus ve diğer bilim  adamlarına fırtınalar üzerinde inceleme yapmaları için olanak sağlayacak.Biliniyor ki, bilim adamları fırtınalarda kullandıkları sensörler genelde hasar gördüğünden ve yeterli veri alınamadığından fırtınalar üzerinde yeterince çalışamıyorlar. İşte SUSTAIN adı fırtına simülatöründe 5. Seviyeden fırtınalara kadar simülasyon yaratılabilecek. Dakikada 3785 litre(1000 galona) kadar su pompalayabilen özel pompayla denizdeki dalgalara benzer dalgalar yaratılabiliyor.

Simülatör sayesinde hangi türden fırtınaların ısınan sularda oluştuğu anlaşılabilecek.

Fırtınaların güçlerini derinlerde ısınan sulardan aldığını biliyoruz, bu nedenle soğuk sulara geçerek enerjilerini boşaltıyorlar. Fakat moleküler seviyede enerji transferinin nasıl olduğu bilinmiyor. Tuzlu su kullanarak deniz spreyleri ve köpüğü daha gerçekçi yaratılarak, daha doğru sonuçlar alınacak. Bu aşamada ne kadar ısı transferi oluşarak, ne kadar buharlaşma yarattığı tamamıyla bilinmiyor. Farklı türden dalgalar ve rüzgarlar kullanarak, hava ve su sıcaklığı değişimiyle ısı transferini gözlemek mümkün olacak.

Bu veriler sayesinde bilim adamları ve meterologlar daha akılcı modellemeler yaparak hava tahminlerinin doğruluğunu arttıracak.

Kaynak: http://www.popsci.com/technology/article/2012-08/creating-150-mph-hurricanes-giant-aquarium-florida

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu