Sorting by

×
Doğa ve ÇevreMakaleler

2050′ YE KADAR ÜRETİLEN MAHSÜLLER İHTİYACI KARŞILAMAYABİLİR

Acaba yakın bir gelecekte Dünya bize yetebilecek mi?  Bilim adamlarının yeni yaptığı bir araştırmaya göre dünya çapında üretilen tarım ürünlerinin 2050’ ye kadar global ihtiyaçları karşılayamayacağı belirtildi.  19 Haziran ‘ da  yayınlanan açık online dergi PLOS ONE’ da yayınlanan araştırma Minnesota Üniversitesi Çevre Enstitüsü’ nden Deepak Ray tarafından yayınlandı.

Önceki araştırmalara göre global çaptaki ziraai üretimin artan ihtiyaçları karşılamak için % 60 ila % 110 civarında artış olacağını öngörüyordu. Araştırma 4 ana tarım mahsülünde; mısır, pirinç, buğday ve soya üretim artışı gerçekleştiğinde 2050’ ye kadar % 38  ila % 67 arasında olacak artışın 2050’ ye kadar % 60-110 arasın artışı karşılayamayacağını gösteriyor. Özellikle pirinç ve buğday üretiminde en büyük söze sahip 3 ülkenin çok düşük mahsül artışına sahip olduğu belirtiliyor.

Bilim adamları özellikle belli bir tarımsal ürüne bağımlı  ülkelerde üretim yetmeyeceğini belirtiyor. Yine de tarımsal alanların daha verimli kullanılması ile verimin arttırılabileceği belirtiliyor. Ayrıca besin tüketiminin  azaltılması ve tarımsal yeni teknolojilerin geliştirilmesi ile tarımsal ürünlerin yetmesi sağlanabilir. Bilim adamları tarımsal açıdan bir an önce üretimin arttırılması gerektiğini, kaybedecek zamanın olmadığını söylüyorlar.

Araştırma Referansı : 

  1. Deepak K. Ray, Nathaniel D. Mueller, Paul C. West, Jonathan A. Foley. Yield Trends Are Insufficient to Double Global Crop Production by 2050PLoS ONE, 2013; 8 (6): e66428 DOI: 10.1371/journal.pone.0066428

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Gıda Krizi Yaşanır Mı? Türkiye' de Tarım Nereye Gidiyor? | LEVTEMS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu