Sorting by

×
İlginç BilimMakalelerTıp ve Sağlık

Koronavirüs, Nadiren Çocuklarda Kawasaki Hastalığına Benzer Semptomlar Gösterebiliyor

2020’de COVID-19 pandemisinin merkezlerinden biri olan İtalya’da, çocuklarda salgın sonrasında artan Kawasaki benzeri vakalar üzerine detaylı bir analiz yayınlandı. Oldukça nadir görülen semptomların, New York(ABD) ve South East England(İngiltere) benzer olduğu söyleniyor.

İtalya Bergamo’dan doktorlar, COVID-19 salgınıyla beraber artışa geçen, nadir görülen Kawasaki Hastalığı benzeri semptomların Kuzey İtalya Lombardi bölgesinde 10 çocukta görüldüğünü bildirildi. Araştırma raporu The Lancet’de yayınlandı.

Şubat 2020’ye kadar bu bölgede sadece 19 çocuğa teşhis konulurken, 18 Şubat-20 Nisan 2020 günleri arasında 10 vaka daha tespit edildi. İşte çocuklarda görülen bu 30 kat artış oldukça dikkat çekiyor.

10 çocuktan 8’i, 18 Şubat 2020’de (SARS-CoV-2) testi pozitif çıkınca hastaneye yatırıldı. Çalışmadaki tüm çocuklar kurtarıldı fakat salgın sonrası tespit edilen semptomlar, son 5 yıldaki semptomlardan çok daha ciddi gözüküyor.

Kawasaki Hastalığı, normalde 5 yaş altı çocukları etkileyen nadir bir durumdur. Kan damarlarının iltihaplanmasına ve şişmesine neden oluyor. Tipik sendromlar içinde ateş ve döküntü,kırmızı gözler, dudak ve ağızda kuruma çatlama,avuçlar ve ayak tabanında kızıllıklar ve salgı bezlerinde şişme var. Tipik olarak çocukların dörtte biri kardiyak(kalp) komplikasyonları yaşayabiliyor ve hatta hastanede tedavi edilmediğinde ölebilir.. Bu durumu neyin tetiklediği bilinmese de, enfeksiyona karşı aşırı immün reaksiyonu(bağışıklık tepkisinin)geliştirilmesinden kaynaklanabilir.

Salgın Sonrasında Kawasaki Benzeri Semptomlar Arttı

İtalya, Bergamo’daki Papa Giovanni XXIII Hastanesi’nden raporun yazarı Dr. Lucio Verdoni, ” SARS-CoV-2 salgını başladığından beri, çocuklarda Kawasaki Hastalığı benzeri enflamatuar kondisyonların arttığını gösteren deliller mevcut. Her ne kadar bu komplikasyon oldukça nadir olsa da, çalışmamızda bu virüsün çocukları nasıl etkilediğine dair ekstra kanıt sunuyor. Ebeveynler çocukları hasta olduğunda tıbbi destek almalıdır. Eğer çocuklarda hastanede uygun şekilde tedavi edilirse, tümüyle iyileşecektir,” diyor.

Çalışma yazarları, 1 Ocak 2015’ten, 20 Nisan 2020’ye kadar Kawasaki Hastalığı semptomları ile pediatrik ünitelerine başvuran 29 çocuğun hasta notlarını geçmişe dönük şekilde inceledi.

COVID-19 salgınından önce Kawasaki Hastalığı 3 ayda bir çocukta görülüyordu. Fakat 18 Şubat-20 Nisan 2020 tarihleri arasında 10 çocuk Kawasaki semptomlarına dair tedavi aldı. Virüs salgını öncesinde hasta başvuru periyotu 6 kat daha düşüktü.

Salgın sonrası hastaneye gelen çocukların ortalama yaşı 7,5 ‘a yükselirken, salgın öncesinde bu ortalama 3 yaştı. Ayrıca % 60’sında kalp komplikasyonları görülürken, bu salgın öncesinde % 10’du. Ayrıca salgın sonrasında tedavi edilen çocukların yarısında (5/10) toksik şok sendromu da görüldü ama salgın öncesinde bu görülmüyordu. Salgın öncesi ve sonrasında tüm çocuklarda immünoglobülin tedavisi görse de, salgın sırasında çocukların % 80’i steroidlerle ekstra tedavi görmesi gerekti. Salgın öncesinde bu oran % 16(4/19) idi.

18 Şubat’tan sonra tedavi edilen iki hastada SARS-CoV-2 antibadi testi negatif çıktı. Fakat araştırmacılar testin %100 doğru(%95 duyarlılık, % 85-90 spesifiklik) sonuç vermediğini, bazen yanlış negatifler çıkardığını belirtiyor. Ayrıca bu hastalardan biri, daha öncesinde yüksek dozda immünoglobülin tedavisi gördüğünden(standart Kawasaki Hastalığı tedavisi) antibadilerin vücutta maskelenmiş olabileceği düşünülüyor.

Sonuçlar olarak COVID-19 salgını sonrası Bergamo’da Kawasaki benzeri ateşli hastalıklar görüldüğü raporlandı. Araştırmacılar yine COVID ilişkili vakalarda semptomların daha farklı ve ciddi seyrettiğini belirtiyor. Bununla beraber , bu düşük sayıdaki vakanın onay için yeterli olmadığı çok daha fazla vakanın çalışması gerektiği bildiriliyor. Ayrıca COVID-19 salgının diğer ülkelerde de Kawasaki Hastalığı benzeri vakalarda artışa neden olabileceği konusunda uyarıyorlar.

ABD ve İngiltere’de Benzeri Vakalar Görüldü

İtalya Bergamo’daki Papa Giovanni XXIII Hastanesi’nden araştırmanın yazarı Dr. Lorenzo D’Antiga, “Hastanelere Kawasaki Hastalığı belirtileri ile başvuran çocukların vaka raporlarını görmeye başladık. New York ve South East England da dahil olmak üzere  salgının vurduğu yerlerde benzeri vakalar görülmeye başladı. Yaptığımız çalışma SARS-CoV-2 enfeksiyonu ve bu enflamatuvar(ateşli) kondisyon arasında ilk açık kanıtı sunuyor. Umarız, bu tüm dünyadaki doktorlara bu bilinmeyen virüse karşı savaşta yardımcı olur,” diyor.

COVID-19 salgını [3, 4]: Çalışmamız SARS-CoV-2 enfeksiyonu ile bu enflamatuar durum arasındaki bağın ilk açık kanıtını sunuyor ve umarım dünyanın dört bir yanındaki doktorlara yardımcı olacağını umuyoruz. çünkü bu bilinmeyen virüsü yakalamaya çalışıyoruz. “

Eğer bu antibadi aracılı bir fenomense, COVID-19 geçiren bazı çocukların neden çok hasta olup, büyük çoğunluğunun neden asemptomatik(semptom göstermeyen) olduğunu gösterebilir.

Kaynak: https://medicalxpress.com/news/2020-05-covid-linked-rare-inflammatory-disorder.html

İleri okuma ve dergi:

 Lucio Verdoni et al, An outbreak of severe Kawasaki-like disease at the Italian epicentre of the SARS-CoV-2 epidemic: an observational cohort study, The Lancet (2020). DOI: 10.1016/S0140-6736(20)31103-X

Dergi: The Lancet

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu