Sorting by

×
İklim Değişimiİlginç BilimTeknoloji HaberYeni İcatlar

Cubify 3D Yazıcı ile Pet Şişeleri İstediğiniz Şeye Dönüştürün

ekocycle

Cubify firması Ekocycle Cube 3D Yazıcı  plastik pet şişelerden bir filament kartuşu kullanarak  % 25 ‘e kadar pet şişelerden geri dönüşüm yapabiliyor. Her kartuşta 3 tank daha var ve her tank 591 ml hacim taşıyor.

Bu yılın sonlarına doğru çıkacak 3D yazıcının 1199 dolar fiyatla satılacağı belirtilse de ülkemizde fiyatın ne olacağı bilinmiyor. Böylece  atıkları kullanılarak enteresan buluşlar yapılabilecek. Başlangıç olarak basılabilir 25 aksesuar tasarımı ile gelecek  Ekocycle Cube 3D Yazıcı  ile doğal,kırmızı,siyah ve beyaz renklerde nesneler basılabilecek. Ayrıca üretilen cisimler aynı plastik şişeler gibi esnek olacak. Coca Cola işbirliği ile yürütülen projede çevreyle dost bir teknoloji hedeflendi. Ayrıca 3DSystems firması farklı şekillerde çikolata basabilecek bir yazıcı tasarladıklarını duyurdu.

Ekocycle Cube 3D yazıcı ev kullanıcıları ve hobicilere  pek çok yaratıcı tasarımı hayata geçirmeyi için ekonomik bir ortam sağlıyor gibi gözükse de ülkemizde en ucuz 3d yazıcının 5000-6000 tl (3000dolar) civarında neden fiyatla satıldığını anlamak zor. 3d yazıcı maksimum 15*15*15 cm büyüklüğünde nesneleri 70 mikron çözünürlükle basıyor. Plastik şişeler kullanarak kartuşları doldurarak geri dönüşüm yapabiliyorsunuz. Bu sayede istediğinizde  evdeki pet şişelerini Star Trek uzay gemisine çevirmek mümkün. Cihazda kullanıcı dostu bir arayüz ve ön kısımı bas(print)  ve durdur(stop) tuşları var. Cihaza Wi-Fi ve Bluetooth ile bağlanmak mümkün.

Umarız ülkemizde bu 3D baskı cihazları ucuzlar ve ev kullanıcılarına da hitap eder. Yoksa en az 3000 lira verecek teknoloji çılgınları lazım.

Kaynak: phys.org

http://youtu.be/WwsOy3SP8ek

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu