Sorting by

×
BilimDoğa ve ÇevreMakalelerTıp ve SağlıkÜtopya

İyi Uyumadınız Mı ? Dolunaydan Dolayı Uykunuz Kaçıyor Olabilir

Pek çok insan dolunaydan dolayı uyuyamadığından şikayet eder, işte artık bu şikayetinizin bir bilimsel dayanağı var. 25 Temmuz’ da Current Biology’ de yayınlanan Cell Press yayınındaki bilimsel bulgular dolunayın gerçekten insanların uyku düzenini etkilediğini ortaya koydu. Elde edilen veriler, günümüzün gelişmiş dünyasında bile insanlar ayın jeofiziksel ritmlerine tepki vererek, ay takvimi tarafından etkilendiklerini gösteriyor.

“ Öyle görünüyor ki;  insanlar ayı görmese ve ayın durumundan haberdar olmasa bile, uyku düzenleri ay döngüsünden etkileniyor, “ diyor Basel Üniversitesi Psikiyatri Hastanesi’ nden Christian Cajochen.

Bilim adamları araştırmada iki yaş grubundan 33 gönüllünün uyku halini incelediler. Sübjeler uyku halindeyken; beyin diyagramları, göz hareketleri ve hormon salgıları gözlendi.

Dolunay halindeyke, derin uykuya bağlı beyin aktivitesinin % 30 düştüğü gözlendi. Ayrıca insanlar dolunay olduğunda 5 dakika geç uyuyarak, 20 dakika da az uyuyorlar. Ayrıca katılımcıların dolunay olduğunda, uyku ve uyanma döngülerini düzenleyen melatonin hormonu seviyelerinde azalma kaydedildi.

“ Bu araştırma 24 saatlik laboratuvar protokolüne uygun , ay döngüsü ve uyku modülasyonu üzerine yapılan ilk güvenilir kanıtlara sahip çalışma, “ diyor bilim adamları.

Cajochen ayrıca şunu da belirtiyor ki, ay döngüsü insanların eski zamanlarda diğer hayvanlara ve amaçlara uygun davranışını senkronize etmeye yarayabileceğini de belirtiyor. Bugün ayın halleri modern dünyada ışıklandırmalar ve diğer nedenlerle çoğu zaman maskeleniyor.

Araştırmacılar insan vücudunun aya gösterdiği tepkinin anatomik konumuna daha yakından bakmanın enteresan olabileceğini belirtiyorlar.  Ayrıca ay insan davranışı üzerine olan etkilerinin  bilişsel (kognitif) performans ve ruh halini değiştirebileceğini belirtiyor.

Belki de kurt adamlar uyutmuyordur :D

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2013/07/130725125303.htm

Araştırma Referansı :

  1. Christian Cajochen, Songül Altanay-Ekici, Mirjam Münch, Sylvia Frey, Vera Knoblauch, Anna Wirz-Justice. Evidence that the Lunar Cycle Influences Human SleepCurrent Biology, 2013; DOI: 10.1016/j.cub.2013.06.029
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu