Sorting by

×
Fizikİlginç Bilim

Fiziksel Açıdan 3 Sayılık Basket Nasıl Atılır ?

mj3puaneniyi

Sınıfında pek fazla basketbol oyuncusu görmese de Creighton Üniversitesi’nden Fizik profesörü Gintaras Duda, basketbolcuların mükemmel atışı yakalayabilen içgüdüleri güçlü fizikçiler olduğunu söylüyor. Özellikle de point guard ve point forvetler yani 3 sayı makineleri. Michael Jordan ya da Kobee Bryant gibi oyuncular yani …

Peki 3 sayılık atışı bilimsel olarak kusursuzlaştıran şey nedir? Oyuncunun 3 sayı çizgisinin ardından ayarladığı bir açı ve topun çizeceği bir yay vardır ki bu yay, topun oyuncunun elinden çıkıp basket olana kadar aldığı yoldur.

Duda ve araştırmasına göre, 3 sayılık atışın basket olmasını umuyorsanız, en az 33 derecelik açı vermelisiniz. Fakat kusursuz bir 3 sayılık basket için, 45 derecelik bir açı, saatte 32 km’ye  yakın bir hız, saniyede 2 tur spin ve potaya 6,37 metre uzaklık ideal parametrelerdir.

Bazı insanlar, top havaya atıldığı anda ilk etkinin sadece yer çekimi tarafından olduğunu söylüyor ama Duda pek emin değil.Basketbolun Fiziği adlı kitabında yazar John Fantanella, topa bir miktar havalanma sağlayan, minimum hızda ilerlemesine imkan veren, potaya veya çembere çarpan topun daha az şiddetle sekip ağlarla buluşmasını sağlayan ters dönüşü açıklar. Bu etkiye magnus etkisi denir.

‘Bunu beyzbolda duymuştum, atıcıların kale işaretine doğru herhangi bir yöne topa kavis verdiğini bilirsiniz, fakat bunun basketbolda ne kadar önemli olduğunu fark etmemiştim. Serbest atış ve 3 sayılık gibi bazı atışlarda; potayı bulma ihtimali, hızlı ve dönüş yapmadan yapılan atışlardan daha yüksek olan yumuşak ve yavaş atışları tercih etmeniz gerekiyor.’ diyor Duda.

 

Başka bir deyişle,  mükemmel atışı bulmak sanıldığından daha zor. . Neticede tutarlılık demek güvenilirlik demektir, bu harika atışı bularak oyuncu, doğru hızı, doğru açıyı ve kusursuz kavisi bulmuş oluyor.

Creighton All-American basketbol takımından Doug McDermott bu tutarlılığa sahip. Kolej takımlarında tüm zamanların en iyi skorerleri arasında olan McDermott, yayın arkasından yüzde 45 ile atıyor. Takım arkadaşı Ethan Wragge ise yüzde 47.3 ile takımın lider üçlükçüsü.

2013 Amerika Yılın Profesörü Duda, kolej play-offları March Madness’i ilgiyle takip edeceğini ve Bluejays takımının 3 sayı atışlarından A almasını umduğunu söylüyor.

Kaynak :

http://phys.org/news/2014-03-physics-point-shot.html

 

 

Daha Fazla Göster

Kadir Büyükyapıcı

1993 Aydın doğumluyum. Akdeniz Üniversitesinde Tıp Fakültesi okuyorum. Hem mesleğimde daha iyi olmak, hem de ülkemizde bilimin gelişmesine destek olmak için www. gercekbilim.com’ da yazıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu