Sorting by

×
BiyolojiDeneyselİlginç BilimMakalelerTıp ve Sağlık

10 Saniyelik Bir Öpüşme 80 Milyon Bakteri Geçişine Neden Oluyor

öpüşme

10 saniyelik bir öpüşme 80 milyon bakteri aktarımına sebep olur. Microbiome Dergisi’nde açık erişimli olarak yayınlanan çalışmada, normalde birbirimize temas ederek 9 günde paylaştığımız oral bakteriler bir öpücükte paylaşılabilir. Vücut ekosistemimizde 100 trilyondan fazla bakteri yaşamaktadır. Vücudumuz için gerekli bakterilerde vardır. Bunlar gıda sindirimi, besin sentezi ve hastalık önlemede görev almaktadır. Bu bakterilerin sayısını genetik faktörler, diyet ve yaş belirler. Fakat kiminle etkileşim içinde olduğumuzda önemlidir. Ağzımız 700 adet bakteri türüne konaklık eder.

Araştırmacılar Hollanda’da 21 çiftin öpücüklerini inceledi. Öncelikle deneklerin öpüşme davranışlarıyla ilgili bir anket doldurmaları istendi.  Daha sonra samimi bir öpücük frekansı belirlendi. Daha sonra dilden ve tükürükten toplanan örnekler mikrobiyotada incelendi.

Sonuçlar gösterdi ki, yüksek frekanslı olarak öpüşen çiftlerin tükürük örnekleri neredeyse aynıydı. Bu da öpüşürken önemli ölçüde tükürük paylaşıldığının bir göstergesidir.

Araştırmanın baş yazarı Remco Kort “Bilinen kültürlerin %90’ında kur davranışı olarak öpüşmek yaygındır. Bu da insanlar arasında inanılmaz bir tükürük değiş tokuşunun olduğunu bize gösteriyor. Çalışmamız da gördük ki daha fazla öpüşen ve daha yüksek frekanslı öpüşen çiftlerde çok benzer tükürüklerle karşılaştık.

Kontrollü bir öpüşme deneyinde bakteri transferini ölçmek için çiftlerin her üyesine, özel Lactobacillus ve Bifidobacteria gibi bakterileri de içeren probiyotik bir içecek içirildi. Sonra da çiftlerden birbirlerini samimi bir şekilde öpmeleri istendi. Araştırmalar probiyotik bakteri miktarının 80 milyon bakteri olduğunu ve her çiftte buna rastlandı. Yani 10 saniyelik bir öpücük 80 milyon bakteri transferine neden olmaktadır.

Çalışma da anlaşılacağı gibi oral mikrobik mekanizmalar yaşam tarzlarından, diyetlerden ve kişisel bakımdan etkilenir. Ayrıca daha ilgisiz öpüşmelerdeki bu miktar değişmedi.

Yapılan ankette ise erkeklerin %74’ünün daha yüksek frekanslı bir şekilde öpüştüğünü ortaya çıkardı. Ayrıca her erkek eşini ortalama günde 10 defa öper. Kadın ise eşini 5 günde iki defa öper.

Araştırmacılar bir öpücükteki bakteri transferinin sayısını bulmak için, ortalama transfer değerleri ve bir dizi varsayımlar ile birlikte öpücüğün temas yüzeyini ve ortalama tükürük hacmini de değerlendirmişlerdir.

Kaynak 

http://www.sciencedaily.com/releases/2014/11/141116211033.htm

Araştırma Referansı : 

  1. Remco Kort, Martien Caspers, Astrid van de Graaf, Wim van Egmond, Bart Keijser, Guus Roeselers. Shaping the oral microbiota through intimate kissing. Microbiome, 2014; 2 (1): 41 DOI: 10.1186/2049-2618-2-41
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu