Sorting by

×
Astronomiİlginç BilimÜtopyaUzay-Zaman

2021’in En Büyük Asteroidi, 21 Mart’ta Dünya’ya Yakın Geçiş Yapacak

2021 yılının en büyük asteroidi, 21 Mart’ta Dünya’nın 2 milyon km yakınından geçecek. NASA, bu yakın geçişin asteroide dair astronomlara çok değerli bir gözlem şansı sağlayacağını belirtiyor. 20 yıl önce keşfedilen 2001 FO32 isimli asteroidin yaklaşık 1000 metre çapında olduğu tahmin ediliyor.

“2001 FO32 asteroidinin Güneş etrafında izlediği yolu çok kesin bir şekilde biliyoruz. Asteroidin Dünya’ya 2 milyon km’den daha yakından geçme şansı yok,” diyor Dünya’ya Yakın Geçen Cisim Çalışmaları direktörü Paul Chodas.

Asteroidin geçtiği uzaklık yaklaşık olarak Dünya ile Ay arasındaki mesafenin 5.25 katına denk geliyor. Yine de bu mesafe 2001 FO32 asteroidini potansiyel olarak tehlikeli sınıfına sokuyor.

NASA 2001 FO32 asteroidi yaklaşık 124000 km/s hızla geçecek. Bu Dünya’nın çevresinden geçen çoğu asteroitten daha hızlı olduğu anlamına geliyor.

“Halen bu cisim hakkında çok az şey biliniyor, bu yakın geçiş asteroidine dair bir şeyler öğrenmemiz için büyük bir fırsat doğuracak,” diyor NASA’nın Jet İtki Laboratuvarı’ndan Lance Benner.

NASA bu sayede astronomların asteroidin büyüklüğünü ölçerek, yüzeyinden yansıyacak ışık sayesinde bileşenine dair kabaca bilgi edinebileceğini umuyor.

“Asteroidin yüzeyine güneş ışığı vurduğunda, kayalardaki mineraller bazı dalga boylarını absorblarken, bazılarını yansıtacak. Yansıyan bu ışık spektrumu çalışılarak, astronomlar asteroid yüzeyindeki kimyasal parmak izlerini ölçebilecek,” diyor NASA’dan bilim insanları.

Ayrıca özellikle güney ve kuzey yarımkürenin güneye yakın kısmında olan amatör astronomlar da kendi gözlemlerini yapabilecek. Orta büyüklükteki en az 8 inçlik teleskoplarla gözlem yapılabileceği belirtiliyor.

NASA Dünya’da 2001 FO32 kadar büyük veya daha büyük yakın asteroidlerin %95’inin kataloglandığını ve önümüzdeki yüzyıla kadar hiçbirinin dünyaya çarpma olasılığı olmadığını belirtiyor.

Kaynak
Phys.org
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: 2021’in En Büyük Asteroidi, 21 Mart’ta Dünya’ya Yakın Geçiş Yapacak – katip

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu