Sorting by

×
AstronomiBilimMakalelerÜtopyaUzay-Zaman

Dünya Kadar Sıcak, Potansiyel Yaşam Barındıran Gezegen Bulundu

gliese 832 c-gerçek bilim yeni gezegen

New South Wales Üniversitesi’nden(UNSW) araştırmacılar Dünya’dan sadece 16 ışık yılı uzakta Dünya benzeri yaşam barındırabilecek bir gezegen keşfettiler. Süper-Dünya “ GJ 832 c  adı verilen gezegen kızıl cüce yıldızının etrafını 16 günde dönüyor ve Dünya’dan en az 5 kat daha büyük. Güneşine oldukça yakın olsa da yıldızı, güneşimizin nerdeyse yarısı kadar ışık verdiğinden ancak Dünyamız kadar sıcak oluyor. İşte sırf bu özelliklerinden dolayı  GJ 832 c Dünya’ya benzerlik skalasında ilk üç gezegen arasına giriyor.

Dr Robert Wittenmyer liderlik ettiği uluslarası bir ekip tarafından elde edilen bulgular Astrophysical Journal dergisindeyayınlandı.

New South Wales Üniversitesi Dış Gezegen Bilim araştırma grubu lideri Prof. Chris Tinney, gezegenin Dünya’ya benzer bir atmosferi olması durumunda yaşam olma olasılığının bulunmasına rağmen,iklimsel değişimlerin şiddetli olacağını vurguluyor. “Buna rağmen, gezegenin devasa boyutu düşünüldüğünde, dev bir atmosfer olması gezegenin elverişsiz hale getirebilir.  Yoğun atmosfer sıcaklığı hapsederek sanki bir süper-Venüs benzeri yaşam için çok sıcak kılabilir,” diyor Prof. Tinney.

Gezegeninin yıldızına uyguladığı çekim nedeniyle hafifçe yalpalattığı keşfedildi. Anglo-Avustralyalı Gezegen Arama ekibi üyeleri gezegeni gözlemek için Anglo-Avustralya teleskopunu kullandı. Bu gözlemler sonrasında 6,5 m Magellan Teleskopu ve Avrupa Güney Gözlemevi’nin 3,6 metrelik teleskopunda gözlem verileriyle birleştirildi.

Ekip daha öncesinde 2009 yılında bu orbitale yakın Gliese GJ b adı verilen Jüpiter benzeri soğuk bir gezegen bulmuştu.

ESI Dünya Benzerlik İndeksine göre en benzer dış gezegen Gliese 667C c ve dünyadan tam 23 ışık yılı uzakta. Dünya’nın ESI indeksi 1.0 kabul edilirken bu gezegenin indeksi 0,84 kabul ediliyor. Sonrasında ise Kepler-62 e 0,83 olmasına rağmen 1200 ışık yılı uzakta bulunuyor. Yeni bulunan gezegen ise en yakın gezegen ve sadece 16 ışık yılı uzakta . ESI değeri ise 0,81 yani oldukça yüksek.

Eğer kıyaslarsak Samanyolu 100,000 ışık yılı uzunluğunda.

Kaynak : ScienceDaily

yaşanabilir gezegen 30.06.2014

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bu kadar anti bilimcinin yasadigi topraklarda sizler gibi bilim mesalesini tasiyan okur ve arastiranlarin olmasi bizleri mutlu ediyor. Dilerim her daim bu tip bilgilendirici haberler paylasirsiniz tesekkur ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu