Sorting by

×
Alternatif EnerjiBilimsel GelişmeGenelKimyaMakalelerMetalurjiMühendislik

Havadan Su Elde Etmede, Rekor Kıran Materyal Geliştirildi

Havada her zaman temiz su buharı vardır ve havadaki bu su bit takım yöntemlerle elde edilebilir. İşte Johns Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’ndan bilim insanları, havadan yüksek miktarda su elde edilebilen yeni materyaller keşfetti.

Daha öncesinde de metal organik kafes yani (metal-organic framework -MOF) kullanılarak havadan su elde edilmişti. Metal organik kafesler olarak bilinen bu maddeler, aynı sünger benzeri yüksek yüzey alanına sahiptir. Örneğin; 1 g MOF bir futbol sahasını kaplayacak kadar yüzey alanına sahiptir. Bu gözenekli yapı sayesinde su toplamak ve depolamak mümkündür.

Kaliforniya Berkeley Üniversitesi’nden bilim insanlarının geliştirdiği materyal kilogram başına günde 1,3 L su üretebiliyordu.

“Kendi geliştirdiğimiz MOF’in ideal koşullar altında, kg başına günde 8,66 L üretebiliyor ki, bu muhteşem bir değer. Bu materyalleri daha derinlemesine anlayarak, yeni nesil su eldesi yöntemleri keşfedebiliriz,” diyor araştırmanın yan yazarı  Zhiyong Xia.

Bu yeni nesil en verimli su hasatçısını geliştirmek için 10 farklı MOF’ten faydalanıldı. Araştırmacılar sıcaklık ve nem açısından farklı ortamları araştırarak, materyalin su emme kabiliyetini nasıl etkilediğini araştırdı.

Araştırmacılar halen farklı metal organik kafesleri inceliyor ve bu sistemin en kurak koşullarda daha iyi performans vermesi için araştırmalarına devam ediyorlar. Böylece içme suyuna en çok ihtiyaç duyulan ırak bölgelerde ve susuzluk çeken ortamlarda su elde edilebilir.

Araştırma Scientific Reports dergisinde yayınlandı.

Aşağıdaki videoda detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu