Sorting by

×
Alternatif EnerjiDeneyselİklim DeğişimiMetalurjiMühendislikTeknoloji HaberVideobilimYeni İcatlar

Yeni Cihazla Çölde Bile Havadan Su Elde Edebilirsiniz

Su insan hayatı için vazgeçilmez olsa da, bazı insanlar için suya ulaşmak gerçekten çok zor. Fakat çölde bile havada belli bir miktar nem vardır. İşte Kaliforniya Berkeley Üniversitesi’nden bilim insanları en kuru havadan bile su elde edebilen bir cihaz geliştirdiler.  

Ekibin geliştirdiği yeni su hasatçısı, su absorblayan(emen) materyal kilogramı başına günde 1,3 L su üretebiliyor. Hatta havadaki nem % 40 altında bile olsa cihaz çalışıyor. Bu miktar size çok gelmeyebilir ama bir insanı yaşatmak için yeterli.

Su hasatçısı Mojave çölüne 3 günlüğüne test yerleştirildi. Bu çöl ABD’deki en kurak çöllerden biridir. Cihaz en kurak günde bile materyal kg başına 200 ml su üreterek, toplamda 0,7 L su üretti. Bu ortamda nem %7 yani ortam çok kurak olduğundan bu sonuç gerçekten iyi.

İşin Sırrı Gözenekler Sayısında

Cihazda su toplama malzemesi olarak, son yıllarda üzerinde çok çalışılan metal organik kafes (MOF) kullanıldı. Bu materyalin yüzey alanı çok büyük olduğundan, havadan çok fazla su molekülü toplayabiliyor. Bu metal organik kafes ısıtıldığında, kolayca kazandığı suyu geri bırakıyor.

Su hasatçısı temelde MOF kartuşlarıyla dolu şeffaf pleksiglas bu kutudan oluşuyor. Ortamdaki hava MOF’lere üfleniyor, sonra havadaki MOFlere geçiyor. Sonra bu biraz ısıtmayla,yoğunlaştırıcı yardımıyla su olarak toplanıyor.

Bu yeni cihaz ekibin geliştirdiği cihazlara oranla çok 10 kat daha verimli. Cihaz enerjisini güneş panellerinden alıyor.

Ekip cihazın ölçeklenebilir olduğunu belirtiyor. Şimdi bir girişim şirketi , mikrodalga boyutunda bir cihazda günde 7-10 L arası üretmeyi planlıyor. Bu cihazın buzdolabı büyüklüğünde bir versiyonunun 200 ila 250 L arası su üretebileceği belirtiliyor. Asıl hedef ise çok daha büyük bir cihazla günde 20,000 L yani bir köye yetebilecek kadar su üretmek olacak.

Cihaz ultra saf su üretiyor. Suya ulaşmanın zor olduğu yerlerde kullanılması hayat kurtarıcı olabilir.

Araştırma ACS Central Science dergisinde yayınlandı.

Kaynak: UC Berkeley

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu