Sorting by

×
Bilimİklim Değişimi

Avrupa Global Isınmadan Dolayı Tüm Kömür Madenlerini Kapatıyor

Avrupa Birliği’nde kar etmeyen her kömür madenin 2019’un ilk günü itibariyle durduruluyor. İspanya’da 26 kömür madeninin artık kapanmak üzere olduğu bildiriliyor. Her ne kadar Avrupa’da kömür madenleri kapatılmaya çalışılsa da, ABD kömür madenlerini yaşatmaya çalışıyor. Kömür madenlerinin kapatılmasının global ısınmayı kontrol etmede ne kadar faydalı olacağını zaman gösterecek.

Geri Sayım 2010’da Başladı

AB 2010 fosil yakıt bağımlılığını sonlandırmak için arayışa başladı. AB kömür madenlerine kamu desteğini sonlandırmak istese de, İspanya nedeniyle işin bitiş tarihi 2018 sonuna kadar uzadı. Halbuki Almanya’da son kömür madenini bu geçtiğimiz ayın başlarında kapatmıştı.

İspanya kömürden elde ettiği elektriği % 14 düşürdü. İspanya’nın yaktığı kömürün % 90’ı Rusya ve Kolombiya’dan ithal ediliyor.

Bununla beraber AB İspanya’daki 15 termik(kömürle)santralin 2020’ye kadar kapatılmasını dikte ediyor.

İşte bu AB’nin iklim değişimi  felaketini engellemek için ne kadar ciddi önlemler aldığını gösteriyor.

Her ne kadar AB kömür gibi çok kirli bir  yakıtı kullanmaktan vazgeçmeye çalışsa da , ABD bunun aksi bir strateji izliyor.

AB, kömür madenleri kapanınca işsiz kalacak işçileri de düşünüyor. İşçilerin % 60’sı erken emeklilik avantajından yararlanacak ve hükümetler 250 milyon avro sağlayarak yeni iş imkanları yaratılacak. Ayrıca kömür madenlerinin olduğu yerler yeniden değerlendirilecek şekilde düzenlenecek.

Türkiye’de kömür ve linyit yakıtlı 40 santral faal durumda. Dokuz termik santral ise inşa halinde ve 20 adet proje ise lisans ve planlama sürecinde. 70’ten fazla santral Çanakkale (8), Maraş (5), Adana (6), Kütahya (4) gibi illerde yoğunlaşmış durumda. Türkiye’de hava kirliliği her geçen gün artarken, iklim değişimine dikkat edilmediği oldukça açık.

Kaynak: https://futurism.com/scientists-new-cancer-treatment-2019

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Avrupa Global Isınmadan Dolayı Tüm Kömür Madenlerini Kapatıyor Bizsiziz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu