Sorting by

×
BilimDoğa ve ÇevreMakalelerPsikolojiTıp ve Sağlık

Omega 3 Yağ Asidi Şizofreni ve Psikozun Gelişimini Durdurabilir

şizofreni

Omega 3 yağ asidi,özellikle balık yağında bulunan ve son yıllarda pek çok faydası olduğu belirtilen bir yağdır. Yeni yapılan bilimsel bir araştırma ise Omega 3 yağ asidini uzun süreli kullanımından sonra , şizofreni ve bazı psikotik hastalıkların başlamasını engelleyebildiğini gösterdi.

7 yıla kadar 12 haftalık Omega-3 desteği alan yüksek risk grubundaki genç bireyler, plasebo (ilaçmış gibi verilen fonksiyonsuz madde) grubundakilere göre daha az problem yaşadılar.

Şizofreni olmayan sesler duyma, halüsinasyon görme gibi karakteristik özelliklere sahip bir hastalık. Şizofreninin genetik ve çevresel faktörlerle ilişkisi olduğunu biliniyor. Akıl Oyunları filminde ünlü matematikçi John Nash ‘in şizofren olduğu biliniyordu. Oyun teorisi ile 1994’de Nobel ödülü alan matematikçi, karısı ile birlikte geçtiğimiz  Mayıs ayında trafik kazasında ölmüştü.

Şizofreni belirtileri ergenlikte ya da yetişkinliğin başlangıcında aniden veya yavaşça çıkıyor. Bugün halen bilinen tedavisi yok ve mevcut terapiler ancak semptomları düzenliyor. Bilim insanlar uzun süredir şizofrenide hücrelerde poli doymamış yağ asitlerinin seviyelerinin (özellikle omega 3-6) düştüğünü biliyorlardı. Melbourne Üniversitesi’nden Paul Amminger’ın liderliğinde yaklaşık 10 senedir süren araştırmada, yüksek risk grubunda bulunan sübjelerde  psikolojik bozukluğun ilk evrelerinde yapılan klinik denemelerde yağ asidi emiliminin gecikmeye başladığı gözlendi. Nature Communications dergisinde yayınlanan araştırmada, omega 3 grubunda yer alanların sadece % 10’unun psikotik bozukluk geliştirdiği, plasebo grubundakilerin ise %40’ının psikozunun ilerlediği gözlendi. Her şeye rağmen bilim insanları Omega-3’ün şizofreninin başlamasını nasıl engellediğine dair mekanizmayı çözmüş değil.

Omega-3 ‘ün psikotik gelişimin ilerlemesini önemli ölçüde azalttığını gösteriliyor. Omega 3 asitleri somon balığı, ceviz gibi pek çok besin maddesinde bulunan bir yağ asidi.

Araştırma 81 hastayı içerdiğinden replikasyon gerekebilir.

Omega-3 bilinen yan etkisi olmayan , yararlı bir yağ asidi. Çocuklar için özellikle gelişim aşamasında nöronlar arasındaki geçişi hızlandırarak, zekayı hızlandırdığı biliniyor. Hatta son yıllarda yapılan bir araştırma prostat kanserini önlediğini gösterdi.

Kaynak: http://medicalxpress.com/news/2015-08-omega-block-psychosis-years.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu