Doğa ve Çevreİklim DeğişimiTeknolojiYeni İcatlar

Atık Kahve Çekirdekleri ve Plastiklerden, Su Geçirmez Spor Ayakkabısı Rens Nomad

Ayakkabılar birçok malzemeden üretilebilir peki ya kahve çekirdeklerinden ayakkabı üretilebilir mi? Finlandiya Helsinki’den RENS adlı bir girişim şirketi atık kahve çekirdekleri ve plastikten çevreci ve su geçirmez bir spor ayakkabı üretti. RENS’in amacı, sürdürülebilir malzemelerden kaliteli ayakkabı üretmek.

Her üretilen bir çift ayakkabıda kullanılmış kahve çekirdeklerinden üretilen iplik ve geri dönüştürülmüş polyester bulunuyor. Şirket her ayakkabıda 21 bardak kahve ve 6 plastik şişeye denk gelen malzeme kullanıldığını ifade ediyor. Ayakkabının iç sayası, çıkarılabilir tabanı kahve telvesinden üretilirken, ayakkabının su geçirmez membranı geri dönüşümlü polyesterden üretiliyor.

CEO Jesse Tran, ” Dev şirketlerin , sürdürülemez malzemeler kullanarak ve bunların etkilerini azaltmak için pek bir şey yapmayarak, milyonlarca sürdürülemez ayakkabı üretmesi inanılmaz ” diyor.

Peki Neden Kahve ?

Kahvenin içindeki ufak paketçiklerin bir çok yararı var. Kahve çekirdekleri sayesinde spor ayakkabılar basitçe nefes alabilir oluyor. Ayrıca kahvenin antibakteriyel özelliklerinden dolayı kokuya da dirençli oluyor. Benzer karakterlerden dolayı ayakkabının nem yönetimi de çok iyi oluyor ve çabuk kuruyor.

Ayrıca ayakkabı çok hafif ve dış malzeme UV ışınlara karşı dayanıklı olduğundan kolayca beyazlar sararmıyor. Ayrıca üründe hiçbir hayvansal ürün kullanılmadığından, vegan ve vejeteryan tayfası için biçilmiş kaftan.

Rens Nomad’da geliştirilen AquaScreen 3.0 waterproof membran sayesinde ayakkabı tümüyle su geçirmez ve rakiplerine göre daha hafif. Ayakkabı koşu,doğa yürüyüşleri ve sokakta giymek için çok uygun.

Rens üretimden, sevkiyata kadar bütün aşamaların sıfır emisyon içerdiğini vurguluyor.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu