BilgisayarElektronikMühendislikTeknoloji HaberUzay-ZamanYeni İcatlar

Samsung Uzayda İnternet Ağı Kurmayı Planlıyor

uzay interneti

Samsung Amerika Araştırma Bölümü Başkanı Farooq Khan, 4600 düşük yörünge uydularından oluşan bir uydu ağının, dünyada 5 milyar kişiye ayda 200 gb internet sağlayabileceğini gösteren bir araştırma yayınladı. Samsung 2028’e kadar global internet trafiğinin bir zetabayta ulaşacağını umuyor. “Buradaki hedefimiz, buna yakın bir kapasitede Uzay İnterneti tasarlamaktır,” diyor Khan, bir zetabaytı kastederek. Böylece Samsung ‘da Elon Musk ve Richard Branson’ın aktif olarak çalıştığı uydu yarışına giriyor.
Branson’ın desteklediği OneWeb projesinde 648 uyduluk bir ağ yaklaşımı var. Böylece uydulardan yer istasyonlarına gelen sinyaller kullanıcılara aktarılacak.

Samsung’un uyduları 100 GHz ve üstünde, milimetrelik dalgalar yollayabiliyor. Bu sayede saniyeler içinde terabayt aktarımın sağlanabileceği belirtiliyor. Toplam spektrum uygunluğu ise 57,75 GHz uplink, 56.2GHz downlink ve uydular arası 38.75GHz iletişimdir.
Elon Musk Space X uydularını 400 mil yukarda yörüngeye yerleştirirken, Samsung 900 mil yukarıya yerleştirmeyi düşünüyor.  Eğer karşılaştıracak olursak, Uluslararası Uzay İstasyonu dünyadan 250 mil yukarıda yörüngeye oturmuş bulunuyor.

Araştırmada sistemlerin nasıl çalışacağına dair detaylar yer alırken, mevcut durumda uzay interneti projesini kimin ilk bitireceği önem kazanıyor.

Liderlervadisi.com‘daki yazımdan alınmıştır.

uzay interneti-samsung

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu