Sorting by

×
GenelHaberlerPsikolojiTıp ve Sağlık

Çok Mu İçiyorsunuz? Bütün Suç Bardağınızda

spiegelau-beer-glasses

Son bir tek atmadan önce bardağın şekline  bakın, belki de düşündüğünüzden fazla içiyorsunuz. İngiliz bira içicileri üzerine yapılan araştırmada,  bardağın şeklinin yarattığı optik yanılsamanın çarpıcı bir şekilde içme hızını arttırdığı belirtildi.

Aşırı alkol alımı ya da alem yapma İngiltere’ de gençler arasında gün geçtikçe artan bir problem. Bristol Üniversitesi deneysel psikoloji uzmanı Angela Attwood, alkol tüketimi ve alkol tüketimine bağlı suç aktivitesindeki artış nedeniyle, halkın geceleri şehir merkezlerine gitme isteklerinin gün geçtikçe azaldığını belirtiyor. Dünya Sağlık Örgütü(WHO) ’ ne göre alkol tüketimi sağlık ve negatif toplumsal etkileri nedeniyle, her yıl dünya çapında 2,5 milyon insanın öldüğü ve bunun dünyada hastalık yükü olarak üçüncü sırada yer aldığını belirtiyor. WHO ayrıca içki fiyatlarındaki artış ve alkol tüketim yaşının yükselmesinin etkili bir çözüm olmasına rağmen, pek çok hükümet tarafından böyle uygulamaların yapılmak istenmediğini belirtiyor.

Atwood ‘ un hipotezine göre insanlar bardağın şekli dolayısıyla, aynı miktarda alkol almasına rağmen bardağın şeklinde kıvrımlı veya düz olması nedeniyle , ne kadar tüketildiğinin anlaşılamadığı belirtiliyor.  Bunu test etmek için Bristol Üniversitesi’ nden öğrenciler ve akademisyenler olmak üzere 160 genç ve sağlıklı insan seçildi.  WHO’ nun tehlikeli içki tüketimi standardı referans alınarak, sosyal içiciler üzerinde(alkolik değil) test yapıldı. Test grubundaki insanlara 177 ml yada 354 ml ‘lik düz veya kıvrımlı bardaklar verildi. Bütün katılımcılar incelenerek, kameraya kaydedildi.

Sonra video izlenerek herkesin önündeki  birayı ya da sodayı ne kadar sürede tükettiği ölçüldü. Araştırma raporuna göre 354 ml ‘ lik hacme sahip düz veya kıvrımlı bardaktan içenler incelendiğinde; düz bardaktan içenlerin 13 dakikada içkilerini bitirirken, kıvrımlı bardaktan içenlerin 8 dakikada bitirdikleri anlaşıldı. Ayrıca alkol alanlarla soda alanlarının benzer sonuçlar gösterdiği belirlendi. Ayrıca 177 ml ‘lik bardaktan içine iki grubun hızlarında pek bir fark gözlenmediği belirtildi.

Atwood içim hızındaki bu farkın eğimli bardağın yarısının  nerde olduğunun belli olmadığını, bu nedenle tüketimin değiştiğini belirtiyor. Sosyal bira içicilerin, alkol alırken ne kadar aldıklarına dikkat ettikleri ve bunun bardağın yarısına göre yaptıklarını belirtiyor. Ayrıca bardakta alkol miktarını gösteren çizgilerin bu konuda oldukça yararlı olduğu belirtiliyor.

Böylece bardağın şeklinin tüketimi nasıl etkileyebileceği ortaya konmuş oldu.

 

Kaynak: http://news.sciencemag.org/sciencenow/2012/08/drinking-too-much-blame-your-gla.html?ref=hp

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu