Sorting by

×
BilimMakalelerPsikoloji

Duyguların Vücuttaki Yerini Gösteren Harita Çıkarıldı

vücuttaki duyguların haritası

Bazen güleriz, bazen utanırız , bazen de üzülürüz. İşte bu gibi  duyguları yaşarken vücudumuzda farklı hisler dolaşır. İşte bilim bunu araştırarak vücudumuzdaki duyguların haritasını çıkardı. Bilim insanları en genel duyguların tetiklediği güçlü vücutsal hislerin, topografik açıdan farklı duygular için,  farklı vücut haritalarına sahip olduğunu gösterdi. Bu duygu haritalarının, Batı Avrupa ve Doğu Asya kültürlerine uygun olacak şekilde farklı olduğu , biyolojik temele uygun olacak şekilde tepki verdiğini gösterdi. Yani duygular sadece beyinde değil vücutta belli bölgelere yayılarak tüm benliği etkiliyor.

“Duygular sadece aklımızı değil, vücut halimizi de kontrol eder. Bu sayede hem tehlikelere karşı hazır oluruz hem de sosyal çevrelerle etkileşime girerek bundan yararlanırız. Vücuttaki değişimler bilinçaltı duygularımızı tetikleyebilir. Aynı mutlu olmamız ya da üzülmemiz gibi,” diyor Aalto Üniversitesi’nden Doç. Dr. Lauri Nummenmaa

Elde edilen bulgular sayesinde duygu ve vücutla ilişkisini anlamada önemli bağlantılar sağlayabilir. Diğer taraftan farklı duygusal bozuklukları anlamak teşhis aşamasında eşsiz yardım sağlayabilir.

Araştırmada Finlandiya, İsveç ve Tayvan’ dan 700’ün üzerinde kişi incelendi. Araştırmacılar Finli ve Tayvanlı katılımcılarda farklı duygusal haller olduğunu tespit etti. Ardından katılımcılara vücutlarında hissedikleri duygulara göre bilgisayardaki resimleri renklendirmelerini söylediler. Katılımcılar da vücutlarındaki bölgeleri artan veya azalan duygularına göre renklendirdiler. İşte bunun sonucunda ortaya bu resimler çıktı. Araştırma 31 Aralık 2013′ te bilimsel araştırma dergisi Proceedings of National Academy of Sciences’ da yayınlandı. 

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2013/12/131231094353.htm

Araştırma Referansı :

  1. L. Nummenmaa, E. Glerean, R. Hari, J. K. Hietanen. Bodily maps of emotionsProceedings of the National Academy of Sciences, 2013; DOI: 10.1073/pnas.1321664111
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu