Sorting by

×
Fizikİlginç BilimMakalelerÜtopya

Cisimleri Havada Tutmak İçin Yeni Yöntem Keşfedildi

Chicago Üniversitesi’nden iki üniversite öğrencisi farklı maddeleri stabil bir şekilde havada tutmak (levitasyon) için ısıyı kullanan yeni bir yöntem geliştirdiler.  Üçüncü sınıftan Frankie Fung ve dördüncü sınıftan  Mykhaylo Usatyuk seramik, polietilen küreler, cam balonlar, buz parçacıkları, iplikçikler ve deve dikeni tohumları gibi farklı maddelerin sıcak ve soğuk plakalar arasında bulunan bir vakum odasında levitasyona(havada tutma) getirilebileceğini gösterdi.

Fizik profesörü Cheng Chin , “ Aklımı başımdan alan, inanılmaz gözlemler yapıyorlar, “ diyor.

Usatyuk ve Fung

Yaptıkları çalışmada levitasyon açısında birkaç çığır açıcı gelişmeye imza attılar. Süre, oryantasyon ve metot açısından geldikleri aşamaları sayarsak; Normalde sadece birkaç dakika olan süreyi , bir saatin üstüne çıkardılar, dairesel ve dikey stabiliteye ulaştılar ve de ışık veya manyetik alan yerine sıcaklık değişimini kullandılar. Araştırma 20 Ocak’ta Applied Physics Letters dergisinde yayınlandı.

Manyetik levitasyon sadece manyetik parçacıklarda işler, optik levitasyon ise ışığı polarize eden cisimlerde, fakat türünün ilk örneği olan bu metot genel özelliklere sahip cisimlerde işe yarıyor,” diyor Chin.

 
Deneyde alt tabakaya bakır plaka konuyor, üste ise sıvı azot içeren paslanmaz çelik silindir konuyor. Aşağıdan yukarı doğru sıcak hava akışı gerçekleştiğinde, parçacıklar havada bağımsız olarak askıda kalıyor, yani parçacıklar havada uçuyor.

“Büyük sıcaklık farkları olunca kütleçekimi dengeleniyor ve sonuçta stabil levitasyon sağlanıyor. Termoferik kuvveti ölçerek, bu teoriyle bağdaşık mantıklı bir sonuca ulaştık. Bu sayede farklı tipteki nesneleri uçurabilecek olasılıkları keşfedebildik,” diyor araştırmanın baş yazarı Fung. (Termoforez ,sıcaklık farkıyla parçacıkların adına verilen isimdir)

“Termoforetik kuvveti daha iyi anlayarak, parçacıklar arasındaki etkileşimler ve bağlanma etkileşimlerini anlamaya faydası olacaktır. Gelecekteki araştırmalarda bizim geliştirdiğimiz sistemin kullanılacağını bilmek beni heyecanlandırıyor,” diyor Usatyuk.

Yüksek levitasyon stabilitesinde anahtar iki plakanın geometrik tasarımında yatıyor. Plakaların boyut ve dikey boşluk oranları uygun olduğunda, sıcak hava daha iyi akarak, uçan cisimleri merkezden uzaklaşmasını engelleyerek, yakalıyor. Diğer açıdan termal fark yukarı doğru olmalıdır, bir derecelik bir fark levitasyon stabilitesini bozmaya yetiyor.

Farklı parçacıklar için de ince ayar gerekiyor.

Bu sayede mikrogravite ortamda biyoloji, kimya ve astrofizik dinamiklerinin araştırılmasında bu teknik kullanılabilir. Araştırmacıların bir sonraki adımı 1 cm’den büyük cisimleri levitasyona sokarak, yerçekimsiz ortamdaki incelemelere imkan vermek.

 

Kaynak: ScienceDaily

Araştırma Referansı :

  1. Frankie Fung, Mykhaylo Usatyuk, B. J. DeSalvo, Cheng Chin. Stable thermophoretic trapping of generic particles at low pressuresApplied Physics Letters, 2017; 110 (3): 034102 DOI: 1063/1.4974489

 

 

Pamuk tiftiğinin levitasyonu

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Geri bildirim: Cisimleri Havada Tutmak İçin Yeni Yöntem Keşfedildi - HaberdeBugun.Net
  2. Yerçekimi’ne karşı tüm araçlar için müthiş bir gelişme, belki insanlar da faydalanabilir:)

  3. Bu gerçekten önemli bir gelişme, tüm uçan cisimler için bir devrim, hatta insanlar için bile:)

  4. Cisimlerin havada kalabilmesi ile teknolojide ne gibi degisiklikler olur dusunmesi bile fantastik.

    Ucan arabalar ucan insanlar havadan hic inmeyen askeri arac gerecek ve silahlar dusun dusun bitmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu