Sorting by

×
MakalelerMühendislikTeknoloji HaberTıp ve Sağlık

Amalgam Dolgular Güçlü MR Cihazlarından Geçerken Civa Salıyor

Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Selmi Yılmaz ve ekibinin yaptığı araştırmada amalgam dolguların 7 Teslalık MR cihazlarına maruz kalmasıyla , canlı organizmalar için çok zararlı olan civa salımladığını gösterildi. Normal MR yani manyetik  rezonans makineleri 1,5 T ile 3 T arasında çalışıyor fakat yeni cihazların ürettiği 7 Teslalık manyetik yüksek çözünürlük sağlamasının yanında çok güçlü bir manyetik alan yaratıyor.

Araştırmacılar 60 amalgam diş dolgusundaki etkileri ölçtü. bu dolgularda % 50 oranında civa mevcut. İnsan tükürüğünü taklit etmek için özel bir çözelti hazırlayarak bu dişleri içine yerleştirerek 1,5 T ve 7 T gücündeki iki MR’da dolgudan sızacak civa miktarını ölçtü.

“Araştırmamızda  ultra yüksek alanlı MR görüntülemeden sonra çok yüksek civa değerleri bulduk,” diyor ekipten Akdeniz Üniversitesi’nden diş hekimi Dr.Selmi Yılmaz

“Bu muhtemelen, amalgam materyalindeki faz değişiminden veya manyetik alanın neden olduğu elektrokimyasal korozyona yol açan mikro devre benzeri  oluşumlar yaratmasından kaynaklanıyor .”

Spesifik olarak, 7T emardan geçen 20 dişin etrafında yapay tükürükte  0,67 ppm civa içeriği tespit etti.

1,5 T emardan geçirilen 20 dişin olduğu çözeltideki civa miktarına oranla bu miktarın 4 katına denk geliyor. Daha önceki araştırmada ise çok güçlü emar cihazları nedeniyle bazı insanların dolgularında problem olabileceği belirtilmişti.

Tabi yine de amalgam dolgu ile yüksek güçlü görüntüleme cihazlarına girenler için daha çok araştırma yapılması gerekiyor.

Dr. Selmi Yılmaz tespit ettikleri civa miktarı için, “7Tesla MR görüntülemeye girenler için ben çok da güvenli olduğunu söyleyemem.” diye konuştu.

Yine salınan civanın ne kadarının vücut dokuları tarafından absorblandığını belirtmek için araştırma yapılması gerekiyor.

Henüz bu güçlü emarlar Dünya’da pek yaygın değil ve Türkiye’de yok.

Fakat  bu cihazların özellikle Alzheimer hastalarının beyin görüntülemelerinde çok daha hassas ve iyi sonuçlar veriyor.

Avrupa birliliği çevreye verdiği zararlar nedeniyle, amalgam dolguları yasaklamış olsa da , ülkemizde halen amalgam dolgular kulla nılıyor. Amalgam dolgular gün geçtikçe az kullanılmaya başlasa da, amalgam dolgulu insanları daha tedbirli olması gerekiyor.

Araştırma  Radiology dergisinde yayınlandı . Türkiye’den yayınlanan makale ulusal pek çok haber kanalında yer aldı.

Kaynak : https://www.sciencealert.com/next-gen-medical-devices-are-so-strong-the-mercury-in-your-fillings-could-leak-out

BBC

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Amalgam Dolgular Güçlü MR Cihazlarından Geçerken Civa Salıyor

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu