Bilimsel GelişmeBiyolojiGenetikİlginç BilimMakalelerTıp ve Sağlık

Kök Hücrelerden İnsan Bağırsağı Üretildi

 

Fransız ve Amerikalı bilim adamları, ilk kez, kök hücreden sinir hücrelerine sahip, işlevini yerine getiren minyatür bir insan bağırsağı elde etmeyi başardı. 3 boyutlu bu organı geliştirmek için kolları sıvayan bilim adamları önce bağırsak dokusu elde etmek amacıyla önce insan kök hücreleri yetiştirdi.
Daha önce yapılan araştırmalardan farklı olarak bilim adamları kök hücreleri üretirken aynı anda embriyo aşamasında bağırsak sinir hücreleri geliştirdi. Daha sonra bu sinir hücreleri bağırsak dokusuyla karıştırılarak kendi sinir sistemine sahip minyatür bir bağırsak elde edildi. Laboratuvar ortamında geliştirilen bu insan dokusu, gelişiminin ve işlevinin gözlemlenmesi için farelere nakledildi. Kullanılan kök hücreler ise son zamanlarda adını sık duyduğumuz pluripotent kök hücrelerdir.

Araştırmaya imza atan bilim adamlarından Maxime Mahe, ilk hali 1-2 mm olan mini bağırsağın boyutunun farelere nakledildikten sonra 1-3 cm’e ulaştığını belirtti. Fransız bilim adamı Mahe, bu mini organın, nakledildiği ‘’ev sahibinin’’ bedenine orantılı olarak gelişmesinin çok muhtemel olduğunu ifade etti.

Amerikalı bilim adamı Michael Helmrath da söz konusu teknoloji henüz yeni olmasına rağmen bir gün sağlıklı bir bağırsak bölümünün hastalara nakledilebileceği ümidini taşıdıklarını vurguladı.

Araştırmanın sonuçları bağırsak hastalıklarının tedavisinin yanı sıra kalın bağırsağın normalden geniş olması ve zamanla daha da büyümesiyle kendini gösteren Hirschsprung gibi nadir rastlanan sindirim hastalıklarının daha iyi anlaşılması ve tedavisine ışık tutuyor.

Ayrıca sonuçlar, diyabet ve obezite gibi hastalıklara karşı yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesinin de yolunu açıyor.

Ekibin çalışmasının sonuçları ‘’Nature Medicine’’dergisinde yayımlandı.

Son yıllarda ‘’ikinci beyin’’ olarak da adlandırılan insan bağırsağı karmaşık bir sinir sistemine sahip.  Kendi sinir sistemine sahip bu organın işlevindeki bozulma birçok hastalığa yol açıyor.

 

KaynakEngineered human pluripotent-stem-cell-derived intestinal tissues with a functional enteric nervous system. Workman et al. Nature Medicine, novembre 2016. doi:10.1038/nm.4233

 

 

Daha Fazla Göster

Şeyma Tahan

1978 ankara doğumluyum.Bilkent Üniversitesi mütercim tercümanlık mezunuyum. 12 yıl boyunca, özellikle tıp ve sanat haberlerinin çevirisini yaptım. Tıp ve sağlık alanında, fransızca ve ingilizce kaynaklardan çevirilerimle Gerçek Bilim'e katkıda bulunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu