BiyolojiGenetikMakalelerTıp ve Sağlık

Araştırmacılar Omega-3 Yağ Asitlerinin Prostat Kanserini Engellediğini Gösterdi

prostat omega3
Prostatik acinar adenocarcinoma mikrografı

Washington Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacılar, Omega 3 yağ asitlerinin prostat kanser hücrelerinin yayılmasını ve büyümesini engelleyen mekanizmasını keşfetti. Daha önce 2013 ‘de yayınlanan bir araştırma omega-3 katkılarının prostat kanseri riskini arttırdığını iddia etmişti.

Bilim insanları uzun süredir omega 3 yağ asitlerinin enflammasyonu azalttığı ve anti-diyabetik etkileri olduğunu biliyor.

“İlk bunun kanser tedavisinde kullanılabileceğini gösteren ilk bizleriz. Normalde omega-3 asitleri üzerine yapılan çalışmalar genelde enflammasyon ve diyabet üzerine olsa da, aslında asıl ilgi kanser çalışmaları üzerine yoğunlaşıyor. Prostat kanseri ve omega-3 ilişkisi üzerinde en çok tartışma olduğundan , çalışmamız prostat kanserini ele aldık,” diyor Washington Eyalet Üniversitesi’nden Eczacılık Bölümü Profesörü Kathryn Meier.

2013’de Ulusal Kanser Enstitüsü (National Cancer Institute  ) dergisinde yayınlanan araştırmada kanlarında yüksek miktarda omega-3 bulunan erkeklerin , prostat kanseri geliştirme riskinin daha yüksek olduğu bulunmuştu. Balık,fındık ve tohumlardan ya da omega-3 haplarının prostat kanserine neden olduğu o kadar açık değil. Yeni araştırma ise tam tersini gösteriyor.

Araştırmacılar yağ asitlerinin bağlandığı FFA4 (free fatty acid receptor 4-serbest yağ asiti reseptör 4)  adı verilen reseptör) adı verilen bir reseptör keşfetti. Bu reseptörün kanser hücrelerini tetiklemek yerine büyümelerini ve üremelerini inhibe eden bir sinyal gibi davrandıkları ortaya çıktı.

 “Bu sayede kanseri tedavi edebilir ya da önleyebiliriz. Çünkü artık nasıl çalıştığını biliyoruz,” diyor Meier Araştırmada omega-3 ‘ün fonksiyonunu taklit eden ilaçların yağ asitlerinden daha iyi bir şekilde kanser hücrelerini baskılayabileceğini gösterdi.

 Araştırma Pharmacology and Experimental Therapeutics dergisinde yayınlandı. Meier benzeri etkinin balık yağı hapları gibi ürünlerle sağlanıp, sağlanamayacağının halen belli olmadığını söylüyor. Balık yağı hap şeklinde alındığın sindirildiğinden etkisi azalıyor. Fakat yeni geliştirilecek omega-3 ilacı kanser hücreleri için her zaman etkili olacak.

Beslenme desteği olarak kullanılan bu ilaçların ne gibi faydalar sağlayacağını tahmin etmenin doğru olmadığını belirtiyorlar. Yeni ilaç kesin şekilde test edilerek etkileri incelenecek.

Kaynak : http://medicalxpress.com/

Referans :http://medicalxpress.com/journals/journal-of-the-national-cancer-institute/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Omega-3 Şizofreni Gelişimini Engelleyebiliyor - FineDo!FineDo!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu