Pazartesi , Temmuz 13 2020

JAK İnhibisyonu Sayesinde Saç Çıkması Sağlandı

saç çıkması

Kolombiya Üniversitesi’nden bilim insanları saç foliküllerinin uyku fazında kalarak, çıkmalarını engelleyen JAK enzimlerini keşfettiler. Bu enzimlerin inhibisyonu ile fare tüyünde ve insan saçında büyüme kaydedildi. Araştırma Science Advances dergisinde yayınlandı.Yrd. Doç. Dr. Angela M. Christiano ve meslektaşları fare tüyü ve insan saç folikülleri üzerinde deneyler yaparak,  Janus kinaz(JAK) ailesinden enzimlerinin doğrudan ciltte inhibe ederek, hızlı ve stabil saç büyümesi sağladıklarını keşfettiler.

Araştırma sayesinde erkeklerde yaşana pek saç kaybı türünün JAK inhibitörü ilaçlar sayesinde tedavi edilebileceğini gösterdiler. İki JAK inhibitörü ise FDA(Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi ) tarafından onaylandı. Bunlardan biri ruxolitinib gibi kan hastalıklarının tedavisi için , diğeri de romatoid artrit (tofacitinib) için onaylanmıştı.  Plaque psoriasis ve alopecia areata isimli saç kaybına neden olan bu iki oto immün hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar klinik testlerden geçti.

Her ne kadar bulduklarımız umut vaat edici olsa da, erkek kelliğinde halen yeterli olup olmadığını gösteremedik. JAK inhibitörlerinin formülasyonlarını test etmek için daha fazla çalışma yapılarak, kafatası üzerinde saç büyümesinin tetiklenmesi gerekiyor,” diyor Dr. Christiano.

Christiano ve meslektaşları alopecia areata adı verilen hastalık üzerinde çalışırken  JAK inhibitörlerinin etkisini keşfetti. Bu hastalıkla saç foliküllerine bağışıklık sistemi saldırıyor. Bilim adamları bu saldırıyı engellemek için JAK inhibitörü sinyalini kestiğinde bazı insanlarda saç büyümesi olduğunu gözlemlediler ki, bunlar sadece bu ilacın hap şeklini almıştı.

Yapılan bu deneylerde farelerde deriden uygulanan ilacın , ağızdan verilenden daha fazla saç çıkardığı görüldü. Fare tüy foliküllerini yakından inceleyen araştırmacılar, JAK inhibitörlerinin hızla uykudaki folikülleri uyandırdığını gözlemledi.

JAK inhibitörleriyle tedavi edilen farelerde 10 gün içinde yeni saç oluşumu gözlenirken, tedavi edilmeyen farelerde saç büyümesi gözlenmedi.

Ayrıca hücre kültürü içindeki insan saçı foliküllerinde ve fare tüylerinde daha uzun tüyler gözlendi.

 

Araştırma sayesinde dinlenme fazında bulunan saçlar iyileştirilerek, kellik problemine çözüm üretilebilir.

Araştırma Referansı :

  1. Harel, C. A. Higgins, J. E. Cerise, Z. Dai, J. C. Chen, R. Clynes, A. M. Christiano. Pharmacologic inhibition of JAK-STAT signaling promotes hair growthScience Advances, 2015; 1 (9): e1500973 DOI:10.1126/sciadv.1500973

 

Facebook Yorumları

Bu haber 3183 kez görüntülendi.

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İşaret Dilini Konuşmaya Dönüştüren Eldiven Geliştirildi

UCLA’dan biyomühendisler gerçek zamanlı olarak Amerikan işaret dilini, akıllı telefon uygulamasıyla İngilizce konuşmaya çeviren özel …

Bir yorum geldi

  1. Pingback: JAK İnhibisyonu Sayesinde Saç Çıkması Sağlandı - Tıpacı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.