Sorting by

×
Alternatif EnerjiMakalelerMetalurjiMühendislikYeni İcatlar

Elektrikle Şekil Değiştirebilen Karbon-Fiber Kompozit Üretildi

Daha önceleri de şekil değiştirebilen yapı malzemeleri görsek de, bunlar genelde solenoidler, pompalar veya motorlar içerdiğinden ağır ve kompleks düzeneklerdi. Bütün bu gelişmelere karşılık olarak, İsveç KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü’nden bilim insanları, elektrik akımıyla kolayca şekil değiştirebilen hafif karbon fiber kompozit geliştirdi.

Yeni geliştirilen 3 tabakalı katı hal malzemesi, iki tabaka lityum iyon malzemenin nüfuz ettiği karbonfiber tabakadan oluşuyor. Böylece iki katı elektrolit sandviçi arasında bir tabaka karbon fiber bulunuyor.

Aslında bu malzeme yapısal bir batarya elektroliti olarak adlandırılabilir. Yapıya düşük voltaj doğru akım uygulandığında iyonlar karbon fiberden geçerek diğer tabakaya geçiyor. İşte karbon tabaka üzerindeki bu yük boşalımı tabakanın anında genişlemesine neden oluyor. Sonuç olarak malzeme bir yöne doğru bükülüyor.

Hatta DC akım durdurulduğunda bile kompozit şeklini koruyor. Eğer akım tersine çevrilirse, lityum iyonları tersine göç ederek, voltajın büyüklüğüne bağlı olarak tersi yönde bükülmeye ya da düz konuma gelmeye yarıyor.

Malzemenin çok hafif olduğu ve alüminyumdan daha sert olduğu bildiriliyor. Bu malzemenin uçaklarda aileron(kanatçık sistemi) sisteminde kullanılabileceği. Hatta rüzgar hızlarına uyum sağlayacak şekilde değişebilen türbin bıçaklarında kullanılarak, değişen rüzgar hızlarında türbinlerin verimini arttırabileceği düşünülüyor.

“Bu yapısal bataryalar üzerinde biraz çalıştığımızda, karbon fiber kompozitlerin aynı lityum iyon pil gibi güç depolayabileceğini düşünüyoruz. Şimdi bu çalışmayı daha ileri taşıdık. Böylece elektrik kontrolüyle şekil değiştirebilen ve ayrıca hafif ve sert yeni konseptlerin doğabileceğini umuyoruz,” diyor araştırmanın yan yazarı Dan Zenkert.

Araştırma Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlandı.

Kaynak : https://newatlas.com/materials/shape-shifting-carbon-fiber

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu