Sorting by

×
BilimDeneyselGenetikİlginç BilimKimyaMakalelerTıp ve Sağlık

50 Yıl Önce Keşfedilen Bir Öksürük Şurubu, Parkinson’un İlerlemesini Yavaşlatıyor

1970’lerde keşfedilen bir öksürük şurubunun, Parkinson hastalığı için faydalı olabileceği gösterildi. Ambroksol hücrelerdeki zararlı atıkların atılmasına yardımcı olarak, hastalıktan kaynaklanan bu fonksiyon eksikliğinin düzeltilmesine faydalı olabilir. Parkinson hastalığı denince aklınıza efsane boksör Muhammet Ali Clay, Geleceğe Dönüş’ten bildiğimiz Michael J. Fox gelebilir.

Parkinson hastalığında beyinde hareketi kontrol eden hücreler, progresif bir şekilde hasar görüyor. Genelde Parkinson hastaları dengede durmada ve yürüme problem yaşıyorlar. Vücutlarında istemsiz titremeler ve hareketlerinde yavaşlama görülüyor.

Türkiye’de yaklaşık 110 bin Parkinson hastası olduğu tahmin ediliyor, bu sayı İngiltere’de 145 bin civarındadır.

UCL Queen Square Nöroloji Enstitüsü’nden Prof. Anthony Schapira ve UCL araştırma ekibi tarafından yapılan [ve MRC, Parkinson İngiltere ve Cure Parkinson Trust tarafından finanse ediliyor] çalışmalarda ambroksolün hücrelerdeki glukoserebrozidaz  protein seviyelerini arttırdığını buldu. Glukoserebrozidaz diğer adıyla GCase, hücrelerdeki lizozom adı verilen küçük keseciklerin içinde bulunan yıkıcı enzimleridir. Lizozomlar ise hücrelerin içindeki, çöp ve atıkları yıkan sindirim enzimi kesecikleridir.

GCase genini düzenleyen kod hatalarındaki mutasyonlar, Parkinson’a yol açabilir ve ayrıca bu enzimin aktivitesi de Parkinson hastalarının beyinlerinden hatalara neden olabilir. Prof. Schapira’nın araştırmasında  ise GCase miktarlarının artmasıyla, yani ambroksolün hücrelerdeki atıkların daha etkili bertaraf edilmesine yardımcı olduğu belirtiliyor.  

Cure Parkinson’s Trust vakfının finansal olarak desteklediği bu çalışmanın erken kanıtsal çalışmasında 17 Parkinson hastası altı ay boyunca, her gün güvenli dozajda ambroksolla tedavi edildi. Elde edilen sonuçlar ambroksolün oldukça iyi tolere edildiğini ve ilacın beyin kan bariyerini aşarak GCase seviyelerini arttırdığını gösterdi.

Araştırmada ilacın beyin-kan bariyerine başarıyla girerek, hastaların serebrospinal sıvısındaki GCase protein seviyesini yaklaşık % 35 arttırdığı gözlendi.

“Ambroksol sayesinde GCase seviyeleri yükselerek hücrelerdeki atığı atmasına imkan tanıyor, böylece hücreleri daha uzun süre sağlıklı tutarak Parkinson hastalığının ilerleyişini yavaşlatılabilir,” diyor Prof. Schapira. Sonraki aşamada ambroksolün kullanımı için en optimal doz belirlenerek, büyük bir klinik denemede Parkinson hastalığını yavaşlatıp, yavaşlatmadığına bakılacak. Cure Parkinson’s Trust ve Van Andel Enstitüsü artık aktif olarak ambroksol ile Parkinson’un tedavisi için klinik testleri araştırıyor.

Kaynak: https://www.ucl.ac.uk/brain-sciences/news/2020/jan/ambroxol-has-potential-slow-progression-parkinsons

İleri okuma : https://www.cureparkinsons.org.uk/ambroxol-the-facts?

Araştırma : https://jamanetwork.com/journals/jamaneurology/article-abstract/2758317

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Geri bildirim: 50 Yıl Önce Keşfedilen Bir Öksürük Şurubu, Parkinson’un İlerlemesini Yavaşlatıyor - Vonelon.com
  2. Geri bildirim: 50 Yıl Önce Keşfedilen Bir Öksürük Şurubu, Parkinson’un İlerlemesini Yavaşlatıyor - winally.com
  3. Geri bildirim: 50 Yıl Önce Keşfedilen Bir Öksürük Şurubu, Parkinson’un İlerlemesini Yavaşlatıyor – Düşünce Sepeti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu