Bilimİlginç BilimTıp ve SağlıkÜtopya

Ölürken Hayatımız, Gözlerimizin Önünden Film Şeridi Gibi Geçer Mi?

Dünyada ilk kez nörobilimciler ölmekte olan bir kişinin beyin aktivitesini kaydetti ve ölüm anında rüya görme, meditasyon ya da anıların hatırlanmasına benzer ritmik beyin dalgaları olduğunu keşfetti. Frontiers in Aging Neuroscience dergisinde yayınlanan araştırma, ölüm anında beyinde gerçekleşen olaylara yeni bir bakış açısı getiriyor.  Bu araştırma yakın ölüm deneyimlerinde (NDE) görülen, hayatın sanki bir film şeridi gibi gözlerin önünden geçmesine benzer durumlara makul bir açıklama getireceği düşünülüyor.

Düşünün ki, tüm hayatınız saniyeler içinde gözünüzün önünden geçiyor. Sanki bir flaş patlamasıyla tüm hayatınızdaki kayda değer anları izliyorsunuz. İşte tüm bu prosese “hayatın geri çağrımı” deniyor ve yakın ölüm deneyimlerine benziyor. Bu ölüm tecrübeleri ve ölümden sonrası nörologlar için halen bir muammadır. Buna rağmen, yeni araştırma beynin bir süre daha aktif kalarak, ölüm anını ve sonunu koordine ettiğini ve hatta tüm son sıkıntıları da yönetmek üzere programlanmış olabileceğini belirtiyor.

Tartu Üniversitesi’nden, Dr. Raul Vicente’nin, 87 yaşındaki epilepsi hastasının nöbetlerini tedavi etmek için elektroensefalografi(EEG) kaydederken, hasta kalp krizi geçirdi ve öldü. Fakat gerçekleşen bu talihsiz olay, bilim insanlarına ölen bir insan beyninin aktivitesini ilk kez kaydetme imkanı verdi.

Ölüm Esnasındaki 15 Dakika Kaydedildi

Aynı zamanda çalışmayı da organize eden, Louisville Üniversitesi’nden beyin cerrahı Dr. Ajmal Zemmar; “Ölüm esnasındaki 900 saniyelik (15dk) beyin aktivitesini ölçtük ve kalbin durmasından önceki ve sonraki 30 saniye içinde neler olduğunu araştırmak için özel bir odak noktası belirledik,” diyor

Kalp durmasından önce ve sonrasında ölçülen nöral salınımlarda spesifik değişimler gözlemledik. Gözlenen bu gama salınımlarının yanı sıra delta,teta,alfa ve beta salınımları da gözlendi.”

Beyin salınımları ya da diğer bir tabirle beyin dalgaları yaşayan insanlarda olan ritmik beyin aktivitesidir. Gama dahil bu farklı salınımlar rüya görme, meditasyon, konsantre olma, anıların hatırlanması, bilgi işleme ve bilinçli algılama sırasında gerçekleşen  yüksek kognitif fonksiyonlardır.

“Hafızanın geri çağrılmasıyla ilgili salınımlar üreteren beyin, ölüme yakın deneyimlerde bildirilenlere benzer şekilde, ölmeden hemen önce hayattaki önemli anların son bir hatırlatmasını oynatıyor olabilir,” diyor Zemmar.

Öyle görünüyor ki, sevdiklerimiz dünyaya gözlerini kaparken, güzel anıları son kez gözlerinin önünden geçiyor olabilir.

Araştırma Referansı :

Raul Vicente et al, Enhanced Interplay of Neuronal Coherence and Coupling in the Dying Human Brain, Frontiers in Aging Neuroscience (2022). DOI: 10.3389/fnagi.2022.813531

Kaynak
MedicalXpress
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu