Sorting by

×
PsikolojiTıp ve Sağlık

Çocuklarda, Fazla Telefon/ Tablet Kullanımı Dikkat Dağınıklığına Neden Oluyor

İngiltere’de yeni yapılan bilimsel bir araştırmada, günlük tablet ya da telefon kullanımı fazla olan çocukların, az olan çocuklara göre daha fazla dikkat dağınıklığı yaşadığı gösterildi. Dokunmatik ekranları çok kullanan çok kullanan çocuklar, birden gözüken nesnelere daha hızlı tepki verse de, dikkatleri daha kolay bozuluyor.

Özellikle COVID-19 pandemisi nedeniyle, çocuklarda artan dokunmatik ekran kullanımı, gelişimi negatif yönde etkiliyor. Birkbeck, Londra Üniversitesi, King’s College London ve Bath Üniversitesi’nden araştırmacıların elde ettiği bulgular, çocuklarda giderek artan ekran maruziyeti ve gelişim ilişkisinin incelenmesi açısından önem arz ediyor.

Birkbeck Beyin ve Bilişsel Gelişim Merkezi’nden baş araştırmacı Prof. Tim Smith diyor ki:” Son yıllarda bebekler ve çocuklar arasında tablet ve akıllı telefon kullanımının hızla arttığını görüyoruz. Çocukluğun ilk yılları dikkatini nasıl kontrol edeceğini ve dikkatini nasıl koruyacağını öğrenmesi açısından çok kritiktir. Erken kazanılan bu yeteneklerin, sonraki akademik yaşam için önemli olduğu biliniyor. Çocuklarda dokunmatik ekran kullanımının, gelişimi negatif etkileyeceğine dair giderek artan endişelere rağmen, bunu destekleyen deneysel bir kanıt mevcut değildi.”

TABLET Projesinde 1 ila 3,5 Yaş Arası Çocuklar İncelendi

İşte bu kanıtı elde etmek için, Prof. Smith Birkbeck Beyin ve Bilişsel Gelişimi Merkezi’nde TABLET Projesi’ni başlattı. 12 aylık çocuklarla başlanan araştırmada;12 ay, 18 ay ve 3,5 yıllık periyotta, 2,5 yıl boyunca sürdü. Her ziyarette, çocukların bilgisayarda göz takibi testleri yapılarak, dikkatleri ölçüldü. Nesnelerin ekranın farklı yerlerinde çıkarak, çocukların nesnelere ne kadar hızlı baktığı ve dikkatlerini bozan nesnelerden ne kadar kaçındıkları gözlendi.

Prof. Smith şöyle söylüyor: “Yüksek dokunmatik ekran kullanımı gösteren bebekler ve çocuklar aniden beliren nesnelere bakmakta daha hızlılar fakat az tablet/telefon kullananlara göre dikkat dağıtan nesnelerde daha fazla hata yapıyorlar.” Yani dikkatleri daha çabuk bozuluyor.

Ana araştırmacılardan Dr. Ana Maria Portugal, “Henüz dokunmatik ekran kullanımının dikkatte ne gibi farklılıklara neden olduğunu sonuçlandıramasak da, dokunmatik cihazların daha fazla dikkat çekmesi nedeniyle, çocukların dikkati daha fazla bozulabiliyor. “

“Bath Üniversitesi Psikoloji Departmanı’ndan yardımcı araştırmacı Dr. Rachael Bedford: “Bir sonraki adımda bilmek istediğimiz bu dikkat bozan nesnelerin gerçek dünyada dikkati nasıl etkileyebileceğini öğrenmektir. Bu çocukları günlük hayattaki çoklu görevlerin adaptasyonuna mı hazırlıyor, yoksa konsantrasyon gerektiren görevlerde zorlanacakları anlamına mı geliyor?”

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Çocuklarda, Fazla Telefon/ Tablet Kullanımı Dikkat Dağınıklığına Neden Oluyor - winally.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu