Sorting by

×
Bilimsel Gelişmeİlginç BilimMakalelerTıp ve Sağlık

Koma Hastalarının EEG Taramalarında Gizli Bilinç Tespit Edildi

Columbia Üniversitesi’nden bilim insanları tarafından yapılan önemli bir çalışmada, tepki vermeyen beyin hasarlı hastalarda yapılan EEG taramasında bilince dair işaretler tespit edildi. Araştırmada elde edilen EEG verilerinden hangi hastaların tekrar bilinçlenme ve iyileşme ihtimalinin daha yüksek olduğunun tahmin edilebileceği öneriliyor.

10 yıl öncesinde medikal görüntülemelerde yaşanan gelişmeler sayesinde , bilim insanları  beyin travmalı koma hastalarında derin  bilinç sinyallerini takip edebildi. Emar(MRI) verileri sayesinde ‘gizlenmiş bilinç ‘adı verilen  durum ortaya çıktı.

Her ne kadar bu medikal gelişmeler akademik amaçlı bilincin tanımının genişletilmesine yardım etse de, bunun klinik olarak fonksiyonel olmasını sağlamakta bazı zorluklar mevcut. Yoğun bakım koşullarında emar testlerini uygulamak oldukça zor,  ayrıca bu gizlenmiş bilinç halinin hastanın gerçekten iyileşmesini  gösterip göstermediği halen netlik kazanmış değil.

Bilim insanları beyin travmasına ilişkin tedavilere dair kararlara dair pratik yollar arıyor.

 Beyin travması geçiren 104 yoğun bakım hastası incelendi. EEG taraması yapılırken hastalara ellerini açıp ,kapamaları soruldu. Sonrasında EEG taramalarında fiziksel emirlerde tetiklenen ufak nörolojik sinyaller algoritma yardımıyla incelendi. Beyin travmalı hastaların % 15’i ilk dört gün içinde EEG sinyallerinde , emirlere karşı tepkiler gözlendi.Ayrıca 1 yıl boyunca sesli komutların devam etmesiyle %44 ünde tepki sinyalleri gözlendi.

Bu sayede tepki vermeyen beyin travması hastalarının ilk günlerinde EEG sinyalleri izlenerek , iyileşebilecek hastalar hedef alınarak uygun tedaviler geliştirilmesinde doktorlara yardımcı olabilir.

Araştırma The New England Journal of Medicine.dergisinde yayınlandı.

Kaynak:https://newatlas.com/eeg-scan-consciousness-brain-injury/60332/


Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Koma Hastalarının EEG Taramalarında Gizli Bilinç Tespit Edildi - winally.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu