Sorting by

×
BilgisayarBilimsel GelişmeFizikMakalelerÜtopyaUzay-Zaman

Kuantum İnternet İçin Büyük Gelişme 100 km Uzağa Bilgi Işınlandı

kuantum internet

Dünyaca ünlü NIST Enstitüsü’nde fizikçiler, ışık parçacıklarını 100 km ilerisine taşınarak kuantum ışınlama rekoru kırıldı. NIST ‘in  iddiasına göre kuantum bilgi teleportasyonu alanında daha öncekine göre 4 kat daha uzağa aktarıldı. Kuantum fizik alanında her gün çığır açıcı bir gelişme yaşanması, kuantum kriptografi potansiyeli ve kuantum bilgisayarlara her geçen gün daha da yaklaşmamızı sağlıyor. NIST(National Institute of Standards and Technology- Uluslararası Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü) tarafından kırılan bu yeni rekor sayesinde , kuantum hal bilgisini pratikte düşünülenden daha ileri aktarılabileceği gözlenmiş oldu.

Araştırmacılara göre , bu özellik ancak NIST ABD Kolorado laboratuvarında geliştirdiği tekli foton dedektörleri sayesinde mümkün oldu. Molibden silisitten üretilen süper iletken nanoteller kullanılarak çok duyarlı ve fotonların % 80’ine kadar 100 km öteye aktarım yapabilen bir teknoloji geliştrildi.

Kuantum ışınlanma prosesi için bütün olası halleri taşıyan süperpozisyon fotonu üretildi. Sonrasında bu foton iki kuantum dolanık foton  oluşturmak için kristal ayırıcıya(splitter) yollandı. NIST’de fizikçiler bu fotonlara yardımcı ve çıkış elektronu adı veriyor. İkinci foton (geç veya erken foton) eş zamanlı olarak ışın ayırıcıdan yollanarak , tam olarak yardımcı foton gibi davranması sağlandı. Bu noktada iki dedektör yardımcı ve giriş fotonunun fazın içinde ya da dışında olup olmadığını belirlemesi sağlandı.

Çünkü yardımcı foton dış fotonla dolanıklığa girerek, dış fotonun optik fiber boyunca bu uzun yolculuğun dışına ulaştığında, dolanık ikizin dedektörde ayna görüntüsünü oluşturması gerekiyor. Bu bağlamda, dolanık çiftin faz için ve dışında süperpozisyon oluşturduğu belirlenerek, etkili bir şekilde aktarım yaptığı doğrulandı.

Daha önceleri yapılan araştırmalarda fotonların ancak % 1’i , 100 km’ye ışınlanırken, yeni dedektörler sayesinde % 80’e kadar aktarım kalitesi sağlanıyor. Bu sayede uzun mesafelerde kuantum bilgi kaybının engellenmesi sağlanıyor. Önceki kompleks kuantum hafıza sistemleri kısa süreliğine bu bilgiyi depolayabilirken, yeni metot sayesinde bu gibi depolama sistemlerine gerek kalmayacak. Çünkü yeni sistemde tekrarlayıcı/yükseltici sistem kurularak optik bir ağ emülasyonu sağlandı. Bilim insanları bu cihazlar sayesinde periyodik olarak yeniden yollanan verilerin ağı nerdeyse sonsuza kadar genişleterek, geleceğin internet teknolojisi kuantum internetin kurulmasını sağlayacağı belirtiliyor.

Araştırma sonuçları Optica dergisinden yayınlandı.

Kaynak :Gizmag

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu