Sorting by

×
Bilimİklim DeğişimiMakaleler

YAPILAN 12,000 BİLİMSEL ARAŞTIRMAYA GÖRE GLOBAL ISINMA İNSAN KAYNAKLI

Amerikan vatandaşlarının yarısından çoğu, bilim adamlarının insan kaynaklı global ısınma hakkında anlaşmazlığa düştüklerini düşünüyor. Özellikle Amerika’ da ve yurtdışında endüstrinin avukatlığı yapan global ısınma karşıtı reklamlar ve kampanyalar dolayısıyla halkın bir kısmı global ısınma olmadığını düşünüyor. Örneğin; bu reklamların birinde aynen şöyle yazıyor , “ Ted Kaczynski (UNABOMBER) ; Ben küresel ısınmaya inanıyorum, ya siz ? “ . Ted Kaczynski, Amerikan basınını bir zamanlar meşgul eden, American Airlines uçağına yerleştirdiği patlamayan bombayla işlediği suçlar “federal suç” kapsamına girmiş ve FBI’ın hakkında dosya açmasına neden olan bir insan. UNABOMBER adı, Üniversite ve Havayolları Bombacısının kısaltmasıdır. Mahkemede işlediği suçlar nedeniyle, ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır.

İşte insanların global ısınmadan bilinçlenmesinden korkan büyük şirketler, ısrarla tüketimimizin global ısınmaya neden olmadığını savunarak, insanları gerçekten uzak tutmaya çalışıyor. Bu nedenle özellikle yurtdışı medya;  bilimsel ortamda , global ısınmanın varlığına dair bir uyuşmazlık olduğunu düşünmektedir. Bu nedenle insanlar gerçekten bilim insanlarının bu konuda çelişkide olduğunu düşünmeye başladılar.

İşte bu şekilde tartışmalar nedeniyle insanların bir kısmı global ısınmaya inanmamaya başladılar. Fakat yeni araştırma, global ısınmayla ilgili bilimsel araştırmaların % 97’ sinin iklim değişiminin insan kaynaklı olduğunu göstermektedir. Araştırma 1000 civarı aktif iklimbilimci tarafından yapılan araştırmaların çoğunun iklim değişimine işaret ettiğini gösteriyor.

Bir grup araştırmacı  1991 ile  2011 yılları arasında 12,000 bilimsel araştırma raporunu( abstrakt) tarayarak, bu araştırmaların büyük çoğunluğunun insan kaynaklı global ısınmanın olduğunu desteklediğini ortaya koydu. Detaylı olarak incelendiğinde bu araştırmaların % 62,7 global ısınma konusunda oy birliğine vardığı, % 2,8’ inin global ısınmayı reddettiği ve %  35,5 ‘ inin tarafsız kaldığı anlaşıldı. Bu da 97,2’ sinin global ısınmanın varlığını kabul ettiğini gösteriyor.

Yapılan araştırmalar sera gazları nedeniyle global ısınmanın olduğuna inanan bilim adamlarının giderek arttığını gösteriyor. Bu nedenle bilimsel açıdan global ısınmanın insan kaynaklı olduğu artık bilim adamlarının çoğunluğunun kabul ettiği bir gerçek.

Kaynak : http://arstechnica.com/science/2013/05/survey-of-12000-studies-finds-strong-agreement-on-climate-change/

Environmental Research Letters, 2013. DOI: 10.1088/1748-9326/8/2/024024 (Open Access)  (About DOIs).

http://tr.wikipedia.org/wiki/Theodore_Kaczynski

 

Heartland billboard
Global Isınma Karşıtı Kampanyalardan Biri ..

 

Global ısınma artık pek çok kişinin kabul ettiği bir gerçek
Global ısınma artık pek çok kişinin kabul ettiği bir gerçek !
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu