Sorting by

×
Bilimİlginç BilimMakalelerPsikolojiTıp ve Sağlık

Yeşil Çay Ekstraktı Çalışan Hafızayı Geliştiriyor

140407101545-large

Yeşil çayın sağlık açısından oldukça faydalı olduğu söylenir. İşte , Basel Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı yeni araştırma sayesinde yeşi çay ekstraktının bilişsel(zihinsel) fonksiyonları özellikle işleyen hafızayı etkilediğine dair ilk kanıt bulundu. İsveçlilerin elde ettiği bulgular bunaklık vb. psikiyatrik bozuklukların tedavi için ümit vaat ettiği belirtiyorlar. Sonuçlar Psychopharmacology dergisinde yayınlandı.

Yeşil çayın ana bileşenleri kanser araştırmaları için uzun süredir çalışılıyor. Son zamanlarda ise bilim insanları yeşil çayın insan beyni üzerindeki pozitif etkilerini araştırıyor.Farklı araştırmalarda yeşil çayın beynin bilişsel performansı üzerindeki etkileri gösterilse de yeşil çayın nöral mekanizmayı nasıl etkilediği bilinmiyor.

Daha İyi Hafıza

Yeni yapılan araştırmada Basel Üniversite Hastanesi’nden Prof. Christoph Beglinger ve araştırma ekibi, yeşil çay ekstraktının beynin bağlanabilirlik etkisini arttırdığını , beynin bir bölgesinin diğer bölgesine olan etkisini arttırdığını gözledi. Bu bağlanabilirlik etkisi nedeniyle gerçekten bilişsel performansta artış gözlendi.Test edilen sübjelerde yeşil çay sonrası işleyen hafıza görevlerinde artış gözlendi.

Sonrasında ise beyin aktivitesinin bu görevlerden nasıl etkilendiği emarla incelendi. Emar sonuçlarına göre beynin parietal ve frontal kısımlarının arasında bağlanabilirlik artıyor. Elde edilen bulgulara katılımcıların kısa dönemli sinaptik plastikliklerinde artış olduğunu gösterdi.

Bu sayede bunuma gibi nöropsiyatrik hastalıklar için yeşil çay tedavisi yapılabileceği düşünülüyor. 

 

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2014/04/140407101545.htm

Araştırma Referansı :

  1. André Schmidt, Felix Hammann, Bettina Wölnerhanssen, Anne Christin Meyer-Gerspach, Jürgen Drewe, Christoph Beglinger, Stefan Borgwardt. Green tea extract enhances parieto-frontal connectivity during working memory processingPsychopharmacology, 2014; DOI: 10.1007/s00213-014-3526-1
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu