Doğa ve ÇevreKimyaMakalelerNanoteknolojiTeknoloji Haber

Berberlerden Artan Saçlar, OLED Ekran Yapımında Kullanıldı

Queensland Teknoloji Üniversitesi’nden bilim insanları, berber salonlarından çıkan artık saçları kullanarak OLED ekran yapmayı başardı. Normalde berberlerde kesilen saçlar, çöpe gidiyor. İşte araştırmacılar bu çöpe giden saçların elektronik cihazlarda kullanılabileceğini gösterdi.

Saç telleri karbon ve azot açısından çok iyi bir kaynak olduğundan, ışık parçacıklar üretmekte oldukça kullanışlıdır. Saç önce işleniyor ve sonra 240 °C’de yakılıyor. Arta kalan materyale ise karbon ve azot tutunuyor. Araştırmacılar sonra bu malzemeyi 10 nm’den küçük karbon nanodotlara çeviriyor.

Bu nanodotlar sonrasında polimere dağıtılıyor, sonrasında bunlar kümeler halinde toplanarak, nano adalar oluşturuyor. İşte bu adalar OLED cihazlardaki aktif tabaka gibi kullanılabiliyor.

Küçük bir voltaj uygulandığında bu nanodotlar mavi ışık yayıyor. Bu çok parlak olmasa da, küçük ölçekli giyilebilir cihazlarda kullanılabiliyor.

“İnsan saçından üretilen karbon nanodot tabanlı organik ışık yayan cihazlar, akıllı paketleme gibi kapalı alan uygulamalarında kullanılabilir. Ayrıca bu küçük ışık kaynakları non-toksik özelliklerinden dolayı akıllı bantlar ya da medikal cihazlarda kullanılabilir”,diyor araştırmanın yazarı Prashant Sonar

Araştırmacılar veteriner kliniklerden ya da koyun kırkılmasıyla oluşan hayvan tüylerinin de gelecekte benzer cihazlar üretmede kullanılabileceğini düşünüyor.  

Araştırma Advanced Materials dergisinde yayınlandı. Aşağıdaki video işleyişi görebilirsiniz.

Kaynak : https://newatlas.com/electronics/human-hair-carbon-dot-oled/?

https://youtu.be/FZO3baEwX-4
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu