Sorting by

×
BilimDahi Bilim İnsanlarıKimyaTıp ve Sağlık

Nobel Ödülü Alan Prof. Dr. Aziz Sancar’ın Telefon Konuşması

türk aziz sancar bayrak atatürk

Prof. Dr. Aziz Sancar ile Nobelprize.org’dan David Smith’in konuşmasını aktarıyoruz. Normalde tüm görüşme çevrilmemiş ya da bazı çevrim eksiklikleri var. Bunları göz önüne alarak yeni bir çeviri yaptık.

[soundcloud url=”https://api.soundcloud.com/tracks/227304787″ params=”color=ff5500″ width=”100%” height=”166″ iframe=”true” /]

Aziz Sancar ile Nobelprize.org’dan David Smith’in Röportajı (GerçekBilim.com Düzeltilmiş çeviri) 

[Aziz Sancar] Merhaba

[Adam Smith] Merhaba,Prof. Sancar, ben Nobelprize.org’dan Adam Smith. Nobel Ödülü kazandığınız için çok tebrik ederim.

 [Aziz Sancar] Teşekkürler

[Adam Smith] Haberi nasıl duydunuz?

[Aziz Sancar] Yarım saat önce bir telefon aldım. Eşim yanıtladı, sonra beni uyandırdı. Bunu hiç beklemiyordum,çok şaşırdım.

 [Adam Smith] [Gülüyor] Sesinizden anlıyorum.Haberleri ilk aldığınızda ne yaptınız ?

[Aziz Sancar] Düzgün bir şeyler söyleyebilmek için uğraştım, uyumaktaydım ve bu güzel bir tecrübeydi.

[Adam Smith] Oldukça sıradışı bir telefon aldınız. İnanıyorum ki, Nobel Ödülü alan ilk Türkiye doğumlu bilim insanı oldunuz.

 [Aziz Sancar]  Bilim insanı. Orhan Pamuk edebiyat alanında birkaç yıl önce almıştı.

[Adam Smith] Kesinlikle, evet ama bilim insanı olarak . Bugün sadece Chapel Hill’de değil , Türkiye’de de kutlamalar olacaktır.

 [Aziz Sancar] Eminim olacaktır. Evet yıllardır “Ne zaman Nobel ödülü alacaksın ?“ demelerinden yorulmuştum. Artık ülkem için de mutluyum.

[Adam Smith] Evet tabi ki. Ödül DNA onarımındaki mekanistik çalışmalarınız içindi.Öyle ki bu muazzam bir görevdi ve halen muazzam bir çalışma DNA’mızı koruyan sistemleri haritalandırmak.

[Aziz Sancar] Doğru.

[Adam Smith] Bu onarma mekanizması bizim çoğunlukla kanserden koruyan bir mekanizma olsa da bazen kanser hücrelerini de koruyor.

 [Aziz Sancar] Bu doğru ve kanser tedavisi için önemli çünkü çoğu anti-kanser ilacı DNA’ya zarar veriyor ve kanser hücreleri kendini onarabiliyor yoksa kanser tedavisinin bir etkisi olmazdı.

[Adam Smith] Peki şimdi ne olacağını düşünüyorsunuz ?

[Aziz Sancar] Derslerim bu ayın sonunda başlayacak ve Aralığa kadar devam edecek. Derslerimde en iyisini yapmak için uğraşacağım, ama sanırım bazı kesintiler olacak.

[Adam Smith] Herhalde çok olacak. Bütün dikkatleri üzerinize toplayacak mısınız ?

[Aziz Sancar] Elbette bütün çalışmalarımdan sonra bu tanımayı almak gurur verici. Ayrıca hem ailem hem de beni yetiştiren anavatanım için gurur duyuyorum, özellikle de Türkiye için büyük önem teşkil ediyor.

 [Adam Smith] Tekrar çok teşekkür ederiz, Aralık’ta ödül töreni için Stockholm’e geldiğinizde bu konu hakkında daha fazla konuşma şansımız olacak.

 [Aziz Sancar] Tamam, teşekkürler

[Adam Smith] Tekrar teşekkürler ödül için çok çok tebrik ederim.

[Aziz Sancar] Çok teşekkür ederim

[Adam Smith] Teşekkürler,güle güle.

Aziz Sancar’ın BCC’ye de söylediği gibi, ödülü Türkiye adına kabul etmiştir. Bu gurur verici gelişmenin siyasete alet olamayacağını belirtiyoruz. Aşağıdaki Hürriyet’ten aktarılan konuşmasıdır.

BBC’YE DE SÖYLEDİM, SİZE DE SÖYLÜYORUM

Ödülü aldığının duyurulmasından sonra kendisine dünyanın birçok medya kuruluşundan ulaştıklarını ve bundan memnuniyet duyduğunu belirten Sancar, ancak bazı medya organlarının sorularından ve sosyal medyada kendisinin kökenine ilişkin yorumlardan rahatsızlık duyduğunu dile getirdi. 

İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin telefon ettiğini aktaran Sancar, “Bana ‘Arap mısınız, kısmen mi Türk’sünüz’ diye sorarak saygısızlık yaptılar. BBC’ye söyledim, ‘Arapça konuşmuyorum, Kürtçe konuşmuyorum, ben Türk’üm’ dedim. Güneydoğulu olunca bundan kaçamıyorsunuz ama kendimi öyle biliyorum, BBC’ye de söyledim size de öyle söylüyorum” diye konuştu.
      
Sancar, “BBC’nin bana sorduğu ilk soru, ‘Siz Arap mısınız?’ oldu. Ben Türk’üm, o kadar. Mardin’de doğmuşsam, Cizre’de de doğmuşsam, Kars’ta da doğmuşsam ben Türk’üm” dedi.

http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/chemistry/laureates/2015/sancar-interview.html

http://www.hurriyet.com.tr/aziz-sancar-en-cok-ulkem-icin-sevindim-30261122

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Nobel Ödülü Alan Prof. Dr. Aziz Sancar’ın Telefon Konuşması - Vayb.me

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu