Sorting by

×
BilimBiyolojiKimyaTeknoloji HaberTıp ve Sağlık

Adli Vakalar İçin Hızlı ve Güvenli Yeni Bir DNA Saç Analizi Yaratıldı

DNA saç analizi-gerçek bilim DNA dan yeni saç analizi

CSI polisiye dizilerinden sıkça gördüğümüz bir sahnedir aslında zanlının suç mahalinde bulunan saçından ırkını ve cinsiyetini tespit etmek. Artık Kanadalı bilim insanlarının geliştirdiği yeni teknik sayesinde , bir saç numunesinden 100 doğrulukla DNA saç analizi yapmak mümkün. Queen’s Üniversitesi’nden  kimyager Prof. Diane Beauchemin ve öğrencisi Lily Huang tarafından geliştirilen sistem sayesinde saç numuneleri su ve hekzanla yıkanıyor ve öğütülerek toz haline getiriliyor. Sonrasında ise ” solid sampling electrothermal vaporisation inductively coupled plasma optical emission spectrometry with multivariate analysis-çok değişkenlin plazma optik emisyon spektrometresi çifti ile indüklenmiş katı numuneli elektrotermal buharlaştırma(phew) ” adı verilen teknikle buhar analiz ediliyor.

Bu teknik sayesinde beslenme,etniklik, cinsiyet,çevre ve çalışma ortamına bağlı olarak saçta ter salgısından kaynaklı elementlerin analizini sağlıyor. Ayrıca magnezyum,sülfür,stronsiyum,kalay,lityum,molibden,kükürt,stronsiyum,potasyum,nikel ve kurşun miktarları sayesinde cinsiyet ve etnik kökenler ayırt edilebiliyor.

Tüm işler sadece 85 saniye alıyor. Bu sayede normalde pek çok çözelti ve reaktantın kullanıldığı DNA analizine ilişkin olarak daha kısa sürede analiz gerçekleşiyor. Laboratuvarda yapılan testlerde Doğu Asya,Beyaz Irk veya Güney Asya Tabanlı ve farklı cinsiyetten 13 saç örneği doğrulukla tanımlandı.

Genelde adli vakalarda suç mahalinde bulunan kan örneklerinden gerekli analizler yapılsa da, kan çabuk bozulduğu ve kontamine olabildiğinden saç daha stabil bir örnek teşkil ediyor. Prof. Diane Beauchemin  tekniği daha fazla etnik kökene ve yaşa yayarak rafine etmeyi planlıyor. Araştırma kimya araştırma dergisi Chemistry World‘ de yayınlandı. 

Kaynak :  http://www.queensu.ca/news/articles/caught-hair

http://www.gizmag.com/hair-identity-analysis/32337/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu