Sorting by

×
MakalelerTıp ve Sağlık

Hamilelikte Balık Yemek Bebeğin Beyin Gelişimini Nasıl Etkiler ?

omega 3 bebek beyin gelişimi

Tohoku Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar, hamilelikte esnasında balık tüketimi ile bebeğin beyin gelişimi arasındaki ilişkiyi buldu.

Omega-3 ve Omega-6 gibi yağ asidi içeren besinler, insanlar ve hayvanlar için gerekli besinler arasında yer alır. Prof. Noriko Osumi’nin liderliğini yaptığı ekip, bebeğin  normal beyin oluşumu için gerekli olan lipid alım dengesini saptadı.

Yapılan hayvan deneylerinde, araştırmacılar dişi farelerin omega 6 zengini/omega 3 fakiri diyetine uygun şekilde beslediklerinde, doğan yavruların daha küçük beyine sahip olduğu ve yetişkinlikte anormal duygusal davranışa sahip olduğunu gözlemledi. Poli doymamış yağ asitlerindeki bu dengesizlik , epoksi metabolitler yoksunluğundan dolayı neokortikal (beyinde işitme ve duyma bölgesi) gelişimi bozuyor.

Bu gerçekten önemli , çünkü çoğu ülkede daha çok omega 6 zengini tohum yağlarıyla beslenme ve omega -3 yağ asitlerince zengin balık beslenmesinde düşüş görülüyor.

 

Prof. Osumi , anormallik bulunan farelerde, fetal sinir sisteminde prematüre yaşlanma saptandı . Bu prematüre yaşlanma omega -6 ve omega 3 asitlerinin oksitlerinin dengesizliğinden kaynaklandı . Ayrıca sonradan uygun beslenme sağlanan anormal farelerde bile yüksek anksiyete seviyeleri gözlendi .

Omega -6 ve Omega 3 yağ asitlerinin dengeli alımıyla beyin fonksiyonlarının gelişiminin iyileştiği biliniyor. Daha önceki omega -3 zayıf beslenme ile ilişkili diyetlerin etkileri de değerlendirildi.

Yeni araştırmada  beslenme lipidlerinin beyin formasyonuna olan etkilerine odaklanıldı .Bu sonuçlar omega-6 ve omega 3 dengesinin gelecekteki beyin fonksiyonu için önemli olduğunu gösteriyor. Bu da hamile bayanlarının daha fazla balık tüketmesinin çocuğun sağlığında önemli bir etkisi olduğuna ilişkin fikirleri destekliyor.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2016/01/160114113410.htm

Araştırma Referansı :

  1. Nobuyuki Sakayori, Takako Kikkawa, Hisanori Tokuda, Emiko Kiryu, Kaichi Yoshizaki, Hiroshi Kawashima, Tetsuya Yamada, Hiroyuki Arai, Jing X. Kang, Hideki Katagiri, Hiroshi Shibata, Sheila M. Innis, Makoto Arita, Noriko Osumi. Maternal dietary imbalance between omega-6 and omega-3 polyunsaturated fatty acids impairs neocortical development via epoxy metabolites. STEM CELLS, 2015; DOI:10.1002/stem.2246
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu