Sorting by

×
MakalelerPsikoloji

Çocuklarınıza Eşit Mi Davranıyorsunuz ?

maddi

Çevremizde “Bir çocuğumu diğerinden ayırmıyorum” diyenleri mutlaka duymuşuzdur. Fakat yapılan son araştırma, maddi sorunların bizi bir tercih yapmak zorunda bıraktığını ve bu tercihin sonucunda da kız çocuklarımızı erkek çocuklarımıza tercih ettiğimizi gösterdi. 

Yapılan bu çalışmaya 629 katılımcı katılmıştır. Bu katılımcılara ekonominin giderek kötüleştiği, ekonomide herhangi bir kötü durumun olmadığı ve ekonomiyi çok iyi günlerin beklediği makaleler okutulmuş. Bu okumanın ardından katılımcılara oğulları ve kızları arasında maddi paylaşım yapmalarının istendiği bir vasiyetname yazdırılmıştır.

Ekonominin giderek kötüleştiğine dair makaleyi okuyan katılımcılar mal varlıklarının neredeyse %60’ını kızlarına bırakmıştır. Ekonominin stabil ya da iyi olacağı makalelerini okuyan katılımcılar ise kız ve erkek çocuklarına yarı yarıya paylaşım yapmışlardır.

Bu paylaşımın temelinde yatan sebep ise şudur; kız çocukları ileriki yaşlarında mutlaka çocuk sahibi olurken erkek çocuklar ileriki yaşlarda çocuk sahibi olmayabiliyorlar. Başka bir araştırma da ise yaşa bağlı olarak evlatlar arasındaki ilişki incelenmiş ve ebeveynlerin kız çocuklarına karşı eğiliminin kız çocukları üreme çağına gelince arttığı belirlenmiştir.

Bu çalışma şirketler içinde bir hayli önem taşıyor. Şirketler, özellikle kriz dönemlerinde ebeveynlerin kızlara yatkınlığını fırsata çevirebilirler.

Referanslar ve İleri Okuma

  • Kristina M. Durante, VladasGriskevicius, Joseph P. Redden, Andrew Edward White. Spending on DaughtersVersusSons in EconomicRecessions. Journal of Consumer Research, 2015; ucv023 DOI: 10.1093/jcr/ucv023
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Bir Çocuğumu Diğerinden Ayırmıyorum(!) - Biyogaraj

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu