Sorting by

×
BilgisayarElektronikTeknoloji Haber

5G Bağlantı Hızı Sayesinde 1 Saniyede Film İndirilebilecek


Işık hızında downloadlar ,sürücüsüz arabalar ve uzaktan ameliyat için 5G mobil bağlantı teknolojisi geliyor. Telekom şirketleri 5G teknolojisinin 5 yıl içinde dünyayı değiştirmeye başlayacağını belirtiyor. Asya,Avrupa ve ABD ‘den yetkililer Mobil Dünya Kongresi’nde 5G Holy Grail (Kutsal Kase) için şovlarını yaptılar. Bu sayede 1 saniyede film indirilebileceğini belirtiyorlar.

Ülkemizde halen mevcut olmayan fakat dünyanın gelişmiş ülkelerinde standart hale gelen 4G teknolojisinin 2020’ye kadar milyarlarca insanı ve makineye ulaşacağını düşünüyorlar.

Malesef 3G ‘ye bile zar zor erişirken,  henüz ulaşamadığımız 4G veya daha da hızlı LTE gibi teknolojilerin yeni nesli olarak gösterilen 5G teknolojisi ile bağlanma hızı 1000 kat artacak. 

Korea Telekom 2018 Güney Kore Kış Olimpiyatlarında(Pyeongchang) 5G teknolojisini ilk kez kullanmayı düşünüyor. Sonrasında ise 5G teknolojisi sayesinde sürücüsüz arabalar otomatik trafik sistemleri rehberliğinde güvenli bir şekilde yol almaya başlayacak. “Gelecekte ehliyet diye bir şey kalmayacak, arabalar mobil ofislere dönüşecek,” diyor Korea Telekom CEO’su Chang-Gyu Hwang.

5g

Uzaktan Ameliyat

5G rüyasını hayata geçirmek için, üreticiler cep telefonu sinyallerini saniyelik aktiviteleri destekleyecek güçlü ve hızlı kılmalılar ki, ameliyatlar ve otomatik trafik hareketlerini sorunsuz gerçekleştirebilsinler. “ Gerçekten hızlı ve olabildiğince az güç tüketen sistemler kurmak istiyorlar. Bu nedenle daha dar radyo frekanslarını kullanarak bütün dünyadaki cihazlarla uyumlu aygıtlar yapacaklar. Buna rağmen halen  onaylanmış bir standart yok,” diyor CCS Insight Global Mobil İletişimler Araştırma Grubu’ndan Ben Wood.

Çinli Telefon Üretici Huawei Asbaşkanı Ken Hu ise , 5G teknolojisinin milisaniyelik bir aktarım hızı olacağından dolayı, sürücüsü arabaları kazadan önce güvenle durdurabileceğini tahmin ediyor.

Ayrıca bu sayede birkaç saniyede tüm bir filmi indirebileceğinizi de belirtiyor. Ultra hızlı 5G teknolojisi sayesinde  dünyanın diğer ucundaki bir doktor robot ameliyat yapabilecek.

Boston Consulting Group ‘dan Teknoloji uzmanlarının hazırladığı raporda  mobil şirketlerin 2020’ye kadar 5g’yi geliştirmek 4 trilyon dolar yatırım yapacağını tahmin ediyor.

Kaynak : http://phys.org/news/2015-03-firms-quest-5g-holy-grail.html#jCp

galaxy s6

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu