Sorting by

×
Alternatif EnerjiBilimsel GelişmeDeneyselDoğa ve ÇevreElektronikKimyaMetalurji

IBM’in Yeni Geliştirdiği Lityum-İyon Pil Ağır Metaller Yerine, Deniz Suyu Materyalleri Kullanıyor

Lityum-iyon pil teknolojisi, halen sürdürülebilir enerji arayışında olmazsa olmaz görülüyor. Fakat bu pillerin yapımında kullanılan kobalt gibi ağır metallerin çevreye ve insanlığa verdiği zarar oldukça fazla. IBM firması geçtiğimiz hafta deniz suyundan elde edilen maddelere dayalı yeni bir batarya tasarladı. Yapılan ilk testler performans açısından da ödün verilmediğini gösteriyor.

Lityum-iyon pillerde kullanılan kobalt ve nikel gibi ağır metallere alternatifler geliştirilmeye çalışılıyor. 2016 Washington Post gazetesinde yer alan bir soruşturmada Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde kobalt madenlerinde çocuk işçi çalıştırıldığına dair haber çıkmıştı. Geçtiğimiz hafta ise Apple, Google, Microsoft, Dell ve Tesla’ya karşı madenlerde yasadışı çalıştırılan çocukların ölümü ve kalıcı olarak sakatlanmasından dolayı, 14 Kongolu aile tarafından dava açıldı.

Afrika’da kobalt madenciliğinin tehlikelerinin yanı sıra , bu operasyonlar görüntü kirliliği, su kaynaklarının kirlenmesi, ekinlerin bozulması ve toprağın bozulmasıyla ilişkilendiriliyor.

Normalde lityum-iyon pillerin katodunda nikel veya kobalt kullanılıyor. Fakat IBM’in geliştirdiği yeni pilde deniz suyundan elde edilen 3 farklı madde(isimleri açıklanmıyor) kullanılarak, özel bir sıvı elektrolite ekleniyor.

IBM’e göre yeni geliştirilen bataryanın ilk sonuçları umut vaat ediyor . Kobalt ve nikel içermeyen piller şarj esnasında dallanmaya neden olmadığından, yangın veya bozulma riskini ortadan kaldırıyor.

Ayrıca IBM’in yaptığı hızlı şarj testlerinde 5 dakikada % 80’e varan şarja ulaşılabiliyor. IBM güç yoğunluğu olarak 10,000 W/L’nin geçilebildiğini, enerji yoğunluğu olarak 800 Wh/L’den daha fazla güç elde edilebildiğini söylüyor. Bu değerler bugün standart kullanılan lityum-iyon pillerin bile ötesine geçilebileceğini gösteriyor.

IBM bu bataryayı gerçek dünyaya sunabilmek için ,Mercedes-Benz Kuzey Amerika araştırma koluyla ve birkaç araştırma şirketiyle ortaklık kurdu. Bu sayede sürdürülebilir, yeni bir pil teknolojisine erişilebilir.

Kaynak: https://newatlas.com/energy/ibm-lithium-battery-seawater-materials/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu