ElektronikTıp ve Sağlık

Uykudaki Beyin Stimülasyonu İle Hafıza Geliştirildi

Yeni bir araştırmaya göre uyku halinde, beyne yapılacak non-invazif(kansız müdahale) stimülasyonlar sayesinde hafıza geliştirme  potansiyeli olduğunu gösterdi. ABD savunma bakanlığı fonuyla desteklenen projede hasta ve sağlıklı kişilerde hafızanın iyileştirilmesi amaçlanıyor.

New Mexico Üniversitesi’nden Nicholas Ketz, Praveen Pilly ve meslektaşları gece boyunca yeniden aktivasyon doğal prosesinin geliştirilmesi veya closed-loop transkraniyal değişken akım stimülasyonu ile uyku süresince yavaş dalga salınım frekans ve fazlarını eşledi.

Katılımcılar, potansiyel olarak tehdit edici gizli nesneler ;  patlayıcı aletler ve keskin nişancıları gibi unsurları tespit etmek zorunda oldukları gerçekçi bir görsel ayrımcılık görevinde eğitildiler ve test ettiler. Araştırmacılar gece boyunca stimülasyon alan katılımcıların ;almayan katılımcılara göre, ertesi gün hedefleri tespit etmede eşsiz performans sergilediğini buldu. Bu da önceki tecrübelerin entegrasyonun daha sağlam ve hafızayı güçlendirici yönde olduğunu gösterdi.

Stimülasyon indüksiyonu ile gecelik hafızanın korelasyonu gelecekte farklı uygulama alanları bulabilir.

Ayrıca bu bulgular sayesinde uykuyu bozmadan hafıza geliştirilebileceği anlaşıldı.

Uyku halinde hafızamızı güçlendirebilirsek, bilgilerimizi daha iyi koruyarak pek çok alanda kullanabiliriz.

Kaynak:https://www.sciencedaily.com/releases/2018/07/180723142907.htm

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Uykudaki Beyin Stimülasyonu İle Hafıza Geliştirildi Bizsiziz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu