Sorting by

×
Bilimsel GelişmeBiyolojiElektronikNanoteknolojiTeknoloji HaberYeni İcatlar

Akan Sudaki Bakterileri Eş Zamanlı Tespit Edebilecek Sensör Geliştirildi

bakteri analizi

İçtiğimiz suyun temiz olup olmadığını anlamak için bir takım biyolojik testler yapılır. Sonuçları alana kadar, su kaynağının temiz olup olmadığını bilemezsiniz. Danimarka Teknik Üniversitesi’nden bir grup öğrenci tarafından son geliştirilen bir sensör eş zamanlı olarak sudaki zararlı bakterileri belirleyebiliyor.

SBT Aqua adlı teknokent şirketi tarafından geliştirilen teknik, akış sitometrisinin empedansını ölçüyor. Bu sayede mikro akışkan kanaldan devamlı olarak sıvı geçiriliyor. Kanallarda multi voltaj elektrik sinyalinin uygulandığı, elektrotlar var. Bakteri ve diğer parçacıkların elektrotlardan geçmesiyle, empedansta oluşan değişim sensör tarafından tespit ediliyor.

Çünkü bakterilerin empedansı diğer su kaynaklı parçacıklardan farklı olduğundan, numuneye bağlı olarak gerçek zamanlı okumalar yapmak mümkün. Aslında empedanstaki bu farklılık bakteriden bakteriye bile değişiyor. SBT bu teknolojinin, sudaki bakterileri eşzamanlı olarak tespit edebileceğini iddia ediyor.

Bu amaçla farklı konumlarda, el tipi cihazlar kullanılarak, insan analizine gerek duymayan birbirine bağlı su test istasyonları kurulabilir. Eğer ağdaki kontaminasyon akışı izlenirse, zararlı bakteriler tespit edilebilir, alarm durumuna geçilebilir.

“Bizim ürünümüzün(sensörün) , mikrobiyolojik su kalitesi analizlerini kökünden değiştireceğine inanıyorum,” diyor SBT-Aqua girişiminin CEO’su Erik Gustav Skands,.

 

Sensör önümüzdeki sene piyasaya sunulması bekleniyor.

Kaynak : http://www.dtu.dk/english/News/Nyhed?id=f9e381a4-8728-4b74-8171-af544c9b0a57

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Akan Sudaki Bakterileri Eş Zamanlı Tespit Edebilecek Sensör Geliştirildi - Vayb.me

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu