Pazartesi , Mayıs 21 2018
Anasayfa / Tıp ve Sağlık / Hava Kirliliği Meme Kanserini Tetikliyor

Hava Kirliliği Meme Kanserini Tetikliyor

Havada asılı kalan partiküllerin memenin yoğunluğunu artırdığı ve meme kanserini tetiklediği ortaya çıktı. Sonuçları Breast Cancer Research adlı dergide yayımlanan araştırma ABD’deki Florida Üniversitesi’nden bilim adamları tarafından yapıldı.

Bilim adamlarının araştırmasına 280 bin kadın katıldı. Mamografiyle kadınların meme yoğunluğunu ölçen bilim adamları hava kirliliğine yol açan partiküllerin kanseri tetiklediği sonucuna vardılar.

Meme yoğunluğunun artmasının tümörleri gizleyerek teşhisi zorlaştırdığını da belirten bilim adamları 2,5 Partükül Madde’ye maruz kalan kadınlarda meme yoğunluğunun yüzde 4 arttığını vurguladılar.

Araştırmanın başındaki Dr. Lusine Yaghjyan sonuçların meme yoğunluğunun kırsal ve kentsel bölgelerdeki hava kirliliğiyle bağlantılı olduğunu gösterdiğine dikkati çekti. Bilim adamı, meme yoğunluğu meme kanseri için bir risk faktörü olduğundan  bu konuda daha ayrıntılı araştırmalar gerektiğini ve bu sayede önlemler alınabileceğini ifade etti.

Kaynak: https://breast-cancer-research.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13058-017-0828-3

Facebook Yorumları

Hakkında Şeyma Tahan

1978 ankara doğumluyum.Bilkent Üniversitesi mütercim tercümanlık mezunuyum. 12 yıl boyunca, özellikle tıp ve sanat haberlerinin çevirisini yaptım. Tıp ve sağlık alanında, fransızca ve ingilizce kaynaklardan çevirilerimle Gerçek Bilim'e katkıda bulunuyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tiroid ve Akciğer Kanseri İçin Geliştirilen Kanser İlacı Umut Vadediyor

BLU-667 olarak bilinen yeni bir kanser ilacı, faz 1 insan denemelerinden geçti ve sonuçları umut …

2 yorumlar

  1. Pingback: Hava Kirliliği Meme Kanserini Tetikliyor - Herşeyolog

  2. Pingback: Her Gün Maruz Kaldığımız Bir Faktörün Meme Kanserini Tetiklediğini Ortaya Koyan Araştırma - Daima Kadın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*