ElektronikTıp ve SağlıkYeni İcatlar

Oledler Sayesinde Yara Bantı Gibi Kullanılan Puls Oksimetre Yapıldı

OLED puls oksimetre

Vücuttaki oksijen seviyesinin ölçülmesi sağlık durumunuzun stabil olup olmadığını gösteren kritik bir öğedir. Oksijen seviyesini izlemek için genelde oksimetreler ve görüntüleme sistemleri kullanılsa da bunlar çok hantal ve kullanışsız olabiliyor. İşte bunu aşmak için Berkeley Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanları daha kullanışlı incecik yara bantı  gibi yapıştırılabilen bir kan-oksijen sensörü yani puls oksimetre geliştiriyorlar.

Normalde puls oksimetreler kızıl ötesi ve kırmızı ışık yayan ledler sayesinde genelde parmak veya kulağa yerleştirilerek sensörler yardımıyla ölçüm yapar. Normalde oksijence zengin kan daha fazla infrared ışık absorblarken, düşük oksijen seviyesine sahip kan daha koyu olduğundan daha fazla kırmızı ışık absorblar. Bu sensör bu iki ışık arasındaki oranı değerlendirerek kandaki oksijen seviyesini gösterir.

Berkeley Kaliforniya’dan bir ekip, kırmızı ve yeşil kullanarak daha etkili bir şekilde kandaki oksijen seviyesini belirleyebileceklerini buldular. Bu yeşil ve kırmızı ışık normal LED’ler yerine OLED’lerle(Organik Işık Yayıcı Diot)  yapıldığından esnek plastiğe entegre edilebiliyor.

Normal puls oksimetrelerle prototipi karşılaştıran araştırmacılar, okumaların eşit derecede doğru olduğunu keşfettiler.

“Biz farklı dalga boylarında ya da farklı yarı iletkenler kullanıldığında çalıştığını gösterdik.Organik iletkenler esnek bu nedenle vücuda kolaylıkla uyum sağlıyor,” diyor Berkeley’den Elektrik Bilgisayar Mühendisliği’nde Yrd. Doç. Ana Arias,

Yeni geliştirilen sensörlerin bir diğer avantajı da normal versiyonlardan çok daha ucuza gelmesi. Bu nedenle diğer puls oksimetreleri tekrar dezenfekte etmek gerekirken, yeni organik sensörler tek kullanımlık olacak kadar ucuz olabiliyor.

Araştırma bulguları Nature Communications dergisinde yayınlandı.

Araştırma National Science Foundation ve Flextech tarafından destekleniyor.

http://www.gizmag.com/cheap-blood-oxygen-sensor-band-aid/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.