Sorting by

×
BilgisayarElektronikFizikMakalelerMühendislikNanoteknolojiTeknoloji HaberYeni İcatlar

Yeni Lazer Teknolojisiyle Bir Diske 500 Terabayt Veri Yazılabilecek

Southampton Üniversitesi’nden bilim insanları, silika camda yüksek yoğunluklu nanoyapılar oluşturabilecek enerji verimli lazer yazma metodu geliştirdi. Yeni teknoloji sayesinde CD büyüklüğündeki tek bir silika diske 500 tb veri depolanabiliyor. Bu yeni 5 boyutlu optik veri depolama teknolojisi, Blu-ray disk teknolojisine göre 10,000 kat daha yoğun veri depolamayı sağlıyor.

“Bireysel ve organizasyonlar daha büyük veri setleri ürettiğinden, ister istemez yüksek kapasiteli, düşük enerji tüketimli ve uzun ömürlü veri depolama alanı ihtiyacı doğuyor. Bulut tabanlı sistemler daha çok geçici veriler için tasarlandığından, camda 5D veri depolamanın özellikle ulusal arşivler,müzeler,kütüphaneler veya özel organizasyonlar için uzun süreli veri depolama için yararlı olabileceğine inanıyoruz,” diyor Southampton Üniversitesi’nden Yuhao Lei.

Optica dergisinde yayınlanan bu ilgi çekici makalede Lei ve arkadaşları iki optik boyuta ilave olarak 3 boyut daha ekledikleri yeni yazım metodunu tanımlıyor. Bu yeni yaklaşım sayesinde saniyede 1,000,000 voksele varan hızlarda (saniyede 230 kb civarı) yazım yapılabiliyor.

Daha Hızlı ve İyi Lazer Yazım

Daha önceleri şeffaf malzemelerde 5D optik veri depolama yapılsa da gerçek dünya uygulamaların kullanılabilecek kadar hızlı ve yüksek veri depolama yapılamamıştı. Araştırmacılar bu zorluğu üstesinden gelmek için yüksek tekrarlama frekansına sahip femtosaniye lazer kullanarak, 500’e 50 nm boyutunda tekli nano lamel yapılara küçücük oyuklar açtı.

Nanomalzemeler anizotropik olduğundan, çift kırılım üretir ve bu ışığın yavaş eksen ve oryantasyonuyla karakterize olur(4. Boyut nano-lamel yapısı oryantasyonuna denk gelir) ve geciktirmeye dirençle 5. Boyutu üretir. Cam üzerine veri kaydedildiğinde ışığın polarizasyonuyla yavaş eksen oryantasyonu ve gecikme dayanımı kontrol edilebilir.

Bu yeni yaklaşımla yazma hızı pratik şekilde geliştirilerek, makul sürede onlarca gigabayt yazılabilir.

Araştırmacılar yeni metodla 5 gb veriyi normal kompakt diske %100 doğrulukla yazmayı başardı. Her voksel 4 bit bilgi taşıyabilir ve her iki voksel bir yazı karakterine denk geliyor. Metottan yola çıkarak bir diske 500 terabayta kadar verile depolanabilir. Sistemde yapılacak iyileştirmeler ve paralel yazma sağlandığında, bu boyutta bir verinin 60 günde yazılabileceği düşünülüyor.

“Mevcut sistemle terabaytlarca veriyi kaydedebilir ve bu veri kişinin DNA bilgisinin depolanmasında kullanılabilir,” diyor araştırmanın lideri Peter G. Kazansky

Araştırmacılar şimdi daha hızlı veri yazmanın yollarını arıyor.

Araştırma Referansı : Y. Lei, M. Sakakura, L. Wang, Y. Yu, H. Wang, G. Shayeganrad, P. G. Kazansky, “High speed ultrafast laser anisotropic nanostructuring by energy deposition control via near-field enhancement,” Optica, 8, 11, 1365-1371 (2021).
DOI: https://doi.org/10.1364/OPTICA.433765.

Kaynak: https://www.eurekalert.org/news-releases/932605

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu