MekatronikTeknoloji HaberVideobilim

Manyetizmayla Kontrol Edilen Mikro Robot Ordusu Şaşırtıyor

mikro robotlardan ordu

Bu robot ordusunu görünce aklınıza karınca orduları gelebilir. SRI International şirketi böcek ordularından ilham alarak kendi mikro robot ordularını mekanik ve elektronik parçalar kullanarak ürettiler.

Diamanyetik Mikro Manipülasyon (DM3) adı verilen sistem devre şeması üzerinde ufak mıknatıslar kullanarak mikro robotların önceden belirlenen doğrultuda görüntülenebiliyor. Sistemde robotlar birlikte çalışarak inanılmaz hareketler sergiliyebiliyor. Hatta bu robotlar tuhaf akrobatik hareketler bile yapabiliyor. Oldukça ufak olmalarına robotlar saniyeler içinde birlikte çalışarak mikro üretim yapabiliyor.

SRI’nin iddiasına göre bu sayede prototipler, elektroniklerin yapımı , on-a-chip biyoteknoloji uygulamaları gibi küçük mekanik sistemler hassaslıkla üretilebilir. Sonunda teknolojinin daha geniş alanlara yayılabileceği , daha büyük üretimlerin mümkün olabileceği belirtiliyor.

Tabiki bununla DARPA (Savunma Amaçlı Geliştirilmiş Araştırmalar Ajansı) ilgileniyor ve fon sağlıyor. Robotlar yapıştırmayı UV ışını ile yapışan özel bir yapıştırmayla yapıyorlar. Videoda robot sürüsünün nasıl işlediğini görebilirsiniz. Belki bu teknoloji sayesinde ilerde APPLE fabrikalarında çinliler çalışmaz.

 

http://www.dvice.com/2014-4-22/watch-swarms-micro-robots-run-around-making-stuff

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Oğlum biyoteknoloji ile ilgileniyor bitirme tezi kalp kapakçığı ile ilgili
    Araştırmanız heyecan verici
    Çalışmalarınızın aynı coşkuyla ilerlemesini diliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.