Sorting by

×
Teknoloji HaberVideobilimYeni İcatlar

LG ve SAMSUNG EĞİMLİ OLED TV ‘ LERİNİ TANITTI

2012 yılında Samsung ve LG  IFA 2012 büyük ekran OLED TV ‘ leri tanıtmıştı. İşte 2013’ de hem LG, hem Samsung eğimli OLED TV’lerini ilk kez tanıttı. Şu an çok detaylı bilgi verilmese de fuarda gösterilen televizyonlar sanki eğimli dev bir sinema ekranı gibi gözüküyor. LG’ nin yeni 55 inç EA9800 OLED televizyonunun içe doğru eğimli olmasının nedeni bakış açısını farklı uzaklıklardan eşitleyerek, görüntü kaybını engellemek. OLED TV’ lerin içinde LED ismi geçse de LED TV lerle hiç alakası yok. OLED (Organic Light Emitting Diode)  teknolojisinde iki filmin arasına sıkıştırılmış özel bir kimyasala elektrik akımı verildiğinde ışık yayarak görüntü oluşturuyor. OLED’ lerin arkasında  LED veya panel ışıkları bu nedenle yok. Bu da OLED ekranların bükülebilmesine olanak sağlıyor.

3D HDTV  karbon fiberle güçlendirilmiş plastik kullanarak yapıldığından sadece 3 kredi kartı kalınlığında ve çok hafif. Yani normal LED TV ‘ler 1 cm’ den kalınken, OLED tv sadece birkaç mm kalınlığında oluyor. Daha önce de normal LCD TV’ lerde kullanılan WRGB teknolojisi ve Renk Arıtıcı (Color Refiner) teknolojileri sayesinde sonsuz kontrast sağlanarak, HDR algoritması ile canlı renkler ve siyah derinliği sağlanmış. CINEMA 3D pasif teknolojisiyle desteklenen LG OLED TV, ince kenarlar ve Smart Touch kontrolleri sayesinde  geniş bir görüş açısı yakalıyor.

Mart 2013’ de Amerika’ da satışa çıkması beklenen OLED TV’ nin etiket fiyatının yaklaşık 12,000 dolar kadar olması bekleniyor.

Televizyonun görüntü kalitesinin olağanüstü olduğu ve eğimli ekrandan dolayı 3 boyutlu görüntülerin gerçekten ekrandan fırlayacakmış göründüğü belirtiliyor. 55 inç eğimli OLED ekran sayesinde her açısından mükemmel görüntü kalitesi vaat ediliyor.

http://www.gizmag.com/samsung-lg-unveil-curved-oled-televisions/25713/

curved-oled-10

curved-oled-8 curved-oled-9 curved-oled-1

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Samsung 2014' te Esnek OLED Ekranları Üretmeye Başlayacak - FineDO !FineDO !
  2. Geri bildirim: Samsung 2014′ te Esnek OLED Ekranları Üretmeye Başlayacak – Wnhm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu