DeneyselKimyaMakalelerTıp ve Sağlık

Yeni Araştırmaya Göre Orta Düzeyde Alkol Tüketimi de Kanser Riskini Arttırıyor

Dünya Sağlık Örgütü Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı için yapılan yeni araştırmada alkol tüketimi ve kolon,meme ve ağız kanseri gibi kanser türleri arasında yüksek risk ilişkisi bulundu. Hatta az ile orta (günde 1-2 bardak) içicilerde bile riskin arttığı ve 2020’deki 100,000’den fazla kanser vakasının 7’de 1’inin bu gruptan geldiği bulundu. 

Kanada’da 2020 yılında 7,000 yeni kanser vakası alkol ile ilişkilendirildi. Bu vakaların %24’ü meme kanseri, %20 kadarı kolon kanseri, %15’i rektal kanser, %13’ü ağız ve %13 kadarı da karaciğer kanseri tespit olarak gözlemlendi.  

“Tüm içme tipleri risk içeriyor. Alkole bağlı kanserlerde, her türden tüketim bir miktar risk barındırıyor. Örneğin, günde bir standart kadeh şarap tüketmek meme kanseri riskini % 6 arttırıyor,” diyor CAMH’den Ruh Sağlığı Politikası Araştırma Enstitüsü ve Campbell Aile Ruh Sağlığı Araştırma Enstitüsü Kıdemli Bilim Adamı ve araştırmanın yardımcı yazarı Dr. Jürgen Rehm,

“Alkol tüketimi küresel kansere daha yük bindiriyor. Yine de kanserler üzerindeki etki genellikle bilinmiyor veya gözden kaçıyor, bu da alkol kullanımı ile kanser riski arasındaki bağlantı konusunda kamu bilincini artırmak ve alkole atfedilebilen kanserlerin yükünü önlemek için genel alkol tüketimini azaltmak için gerekli olan etkili politika ve müdahalelerin uygulanmasına duyulan ihtiyacı vurguluyor, diyor IARC Kanser Araştırmaları’ndan, Bölüm Şefi Dr. Isabelle Soerjomataram.

CAMG Bağımlıklar Şefi Dr. Leslie Buckley: “Kliniğimizde pandemi başladığından beri pek çok insanda alkol tüketiminin arttığını görüyoruz. Bu geçici bir stres faktörü gibi görünse de yeni alışkanlıkların daha kalıcı olma olasılığı var. Alkol alışkanlığının kendini göstermesi zaman alıyor oysa ki, uzun vadede karaciğer kanseri ve madde kullanımı bozukluğu gibi yıkıcı etkileri olabiliyor,” diyor.

Alkol maruziyetine bağlı olarak nerdeyse dünya etrafında her ülkeden gelen anketler ve satış rakamları birleştirildi ve alkol tüketimine bağlı kanser riskini hesaplayan bir model çalışması yapıldı.

Alkol Sigaradaki Kanserojen Maddelerin Emilimini Arttırıyor

“Alkol pek çok yönden kansere neden oluyor. Alkolün kanser oluşumundaki ana mekanizması DNA onarımını bozmasından kaynaklanıyor. Ayrıca kronik alkol tüketimi siroza neden olur ve alkol seks hormonlarının düzenini bozarak, meme kanserine neden olur. Ayrıca alkol tütündeki kanserojen maddelerin emilimini arttırarak baş ve boyun kanserine yakalanma riskini arttırır,” diyor araştımanın yardımcı yazarı Dr. Kevin Shield,.

Dr. Rehm, hafif veya orta derecede içicilik ile kanser arasındaki bağlantıya ilişkin araştırmaların nispeten yeni olduğunu ve kamu politikasının henüz kanser riskinin seviyesini yansıtmadığını söylüyor. “Bir epidemiyolog olarak, alkolden kaynaklanan hastalık yükünü tam olarak yansıtmak için daha yüksek vergiler öneriyorum. (yurtdışında çok ucuz fakat ülkemizde zaten yüksek vergilerle satılıyor) Alkolün fiziksel bulunabilirliğini ve pazarlamasını sınırlamanın yanı sıra, fiyat kontrolleri, alkolü azaltmak için yüksek etkili kanser dahil güvenlik risklerini içeren etiketler ve bilgiler şart koşulabilir.ayrıca üreticilerin alkollü içecek etiketlerine kanser riski de dahil olmak üzere alkol tüketimiyle ilişkili sağlık ve güvenlik riskleri hakkında bilgi eklemelerini şart koşabilir.

Bu öneriler ve diğerleri, CAMH’nin Alkol Politikası Çerçevesinde bulunabilir. Eylül 2019’da güncellenen belge, alkolle ilişkili sağlık ve sosyal zararları etkin bir şekilde ele almak için kanıta dayalı önlemler önermektedir.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Orta Düzeyde Alkol Tüketimi de Kanser Riskini Arttırıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu