Bilimsel Gelişmeİlginç BilimNanoteknolojiTıp ve SağlıkVideobilim

Vücutta Dolaşan Mikrorobotlar Yakında Gerçek Olacak

Bilim kurgu gerçek olmak üzere, Philadelphia Drexel Üniversitesi’nden bilim insanları damarlarımızda hareket ederek ilaç taşıyacak, damarları açacak boncuğa benzeyen mikrorobotlar geliştiriyor. Bu robotlar manyetik alanla kontrol edilerek, vücutta gereken yere ilaç taşıyabilir. Bilim insanları yıllardır manyetik alanlarla yönetilen vücutta ilerleyerek gereken yerlere nano ilaçlar taşıyabilecek robotlar üzerinde çalışıyor.

Drexel Üniversitesi’nin projesi de aynı fikirden yola çıkarak , damarlarda manyetik alanla yüzerek vücutta ilaç aktarımı yapacak bir robota dayanıyor. Artık araştırmacılar, bu hayali gerçeğe dönüştürmede önemli aşama kaydedildiğini duyurdu. Diğer mikro yüzücülerin aksine ekibin robotları boncuk şeklinde ve manyetik olarak birbirine bağlıdır. Araştırmacılar dışarıdan dönen manyetik alanlar yaratarak, vida benzeri bir itiş sağladılar. Ekibe göre manyetik alanla yapılan bu hareketler vücuda uyum sağlıyor ve uzun mesafeler boyunca hasta sağlığına miminal etkilerle yolculuk yapabiliyor.

Ekip farklı uzunluklardaki zincirleri test ettiler ve boncuklardan oluşan grupların kısa olanlardan daha hızlı hareket ettiğini buldular. En uzun zincir 13 boncuktan oluşuyor ve 17.85 micron/s hıza ulaşıyor.
Yüzücülerin burgu hareketi sayesinde kabiliyetlerinin anahtarı olarak gerektiğinde ayrışabiliyorlar. Böylece belli dönme hızlarında ayrılarak bağımsız hareket edebiliyor.  Bu sayede iki zinciri manyetik alanı döndürerek, yeniden bağlamak mümkün . Yani boncuklar tekrardan biraya gelerek etkileşime geçiyor.

Drexel Üniversitesi’nin bu araştırması boncuk benzeri robotların damar için ilaç iletimi veya tıkalı arterlerin temizlenmesi için ideal olduklarını gösteriyor. Bu sorunun çözümünde gerçekten önemli bir adım atılsa da halen yapılması gereken çok iş var. Bu gibi robotların istenilen konuma gerçekten ulaştırılması esaslı bir iş.

ilaç

Yakın bir gelecekte ameliyatlara daha az gereksinim duyulabilir ve vücudumuzda dolaşan robotlara ilişkin fantezi gerçek olabilir.

Araştırma Scientific Reports  dergisinde yayınlandı. Videoda robotların hareketini görebilirsiniz.

Kaynak :  Drexel University

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu